Що е то самоличност в дигиталния век? Живеем ли в постистина, докато гледаме света през екраните на своите устройства, и до какво може да доведе това в глобален план?
Темета коментира в “Нашият ден“ проф. Кристиан Банков, преподавател по семиотика и философия в Нов български университет:
“Интернет доведе до един съвсем нов формат на общественото мнение, даже на социалната тъкан, това което ни обединява като общество. То се разби и фрагментира и това има много важни последици – и за управлението на обществото, и за нашето съжителство. Това се отразява както на отзвука от войната, така и на локалните политически борби. Структурата на нашата култура се промени дълбоко.“
Самоличност в дигиталния век
„Социалните медии дадоха изключителен тласък на свободата, с която изграждаме желателни варианти на себе си.
Разпада се тази истинност на нещата, която е била държана в миналото здраво от научни институции и от солидни политически фигури с дълготрайни проекти.
Днес всеки прави своя свят по един или друг начин и влияе на другите хора и това е един непрестанен процес, който генерира изключително количество информация, която се превръща в шум. Нашите психологически възможности не позволяват критично да пресеем цялото това разнообразие.
Милиони хора споделят милиони истини и ние плуваме в това море на морално-етически шум. Това има много сериозни последици за управляемостта на обществото. Виждаме как хора, овладели изкуството на манипулацията, се възползват от тази дезориентация.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg