Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лонг ковид и постковид синдром – каква е разликата

Снимка: pixabay

“Забелязва се една тенденция към намаляване на броя на новооткритите и новорегистрирани случаи на Covid-19. Може да се каже, че вървим към пълно затихване на пандемичната обстановка.“ Това каза в предаването “Нашият ден“ на БНР д-р Трифон Вълков, специалист по инфекциозни болести и един от създателите на първоначалния протокол за лечение на Covid.

Постковид и лонг ковид

“За лонг ковид говорим, когато симптомите по време на една остра инфекция се задържат повече или около четири седмици след преболедуването на инфекцията. Те могат да са свързани със самия ход на инфекцията или да се появят в този 4-седмичен период, дори да е имало светъл период между острата инфекция или тяхната поява.

Говорим за оплаквания като: обща отпадналост, безапетитие, безсъние, нарушение в концентрацията и паметта. Ако обаче тези оплаквания продължат повече от 12 седмици, вече говорим за постковид синдром.“

Интерактивен справочник за лечение на Covid-19

“От тези колеги, с които съм разговарял за справочника, съм получил информация, че са останали доволни. От неговото издаване до момента има четири актуализации.

Справочникът представлява конгломерат от препоръки, взети от терапиите, терапевтичните справочници и линии на държави като Израел, Германия, САЩ и Англия.

От тогава досега непрекъснато се появяват нови медикаменти, като моноклоналните антитела, които също бяха допълнени в новите версии на справочника.

Най-важното при тези моноклонални антитела е моментът, в който те се прилагат. Ако приложим противовирусен препарат или моноклонални антитела в напреднал стадий на заболяването, ефектът от тях ще е нищожен и лекарят, който ги прилага, остава с впечатлението, че те не действат, което не е така.“

Всяка болница разработва собствен протокол за лечение на Covid-19

“И аз получих такава информация, но не съм съвсем сигурен. Ако бъде направено такова нещо, би било грешка. Няма как всяка болница да лекува по свой индивидуален начин едно и също заболяване. Единен протокол пази и лекарите, и създава усещане за сигурност на пациента.

Нямам представа на какъв принцип се създават протоколите в различните болници. Едно от изискванията при изработка на нашия беше да не се ръководим от собствения си опит, а от опита на най-добрите. Да вземем за примери терапевтични модели, които са доказани.

Препарати, които попадат в тези протоколите, могат да бъдат разделени в няколко групи: първата са противовирусни препарати, към тях спадат тези, които бяха одобрени още в самото начало, като Ремдесивир, сега сме в очакване на препарата “Паксловит“, който е първият одобрен антиковиден препарат. Виждаме биологичната терапия в лицето на моноклоналните антитела и стигаме до имуномодулиращата терапия в лицето на кортикостероидите.“

Индивидуален подход при лечението

“Истинско предизвикателство пред лекарите са пациентите с множество придружаващи заболявания. Когато създавахме този протокол, още тогава казахме, че той отразява основните терапевтични линии именно на такива болни. На болни, които не са с тежки придружаващи заболявания, масовият процент от случаите.

За проследяването на такива случаи към Министерството тогава беше създадена работна група, която имаше за цел да актуализира не само справочника, а и да създаде терапевтични модели при пациенти със съответните придружаващи заболявания и Covid инфекция. Тях ги има и са качени както на сайта на БЛС, така и на Министерството на здравеопазването.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16
СУ

Да възпитаваш в любов към България

В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола. Мариана Манчева , дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола..

публикувано на 21.07.24 в 10:46
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Поведението на ГЕРБ е абсолютно безотговорно

Какво ни казаха политическите играчи с действията си по време на политическа криза, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , комуникационен експерт. Нетрадиционното предложение на ПП/ДБ "Това беше пример за една много добра политическа комуникация – честна и открита, която успя да постигне няколко цели. На..

публикувано на 21.07.24 в 08:25