Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Чолаков:

Различните коне в изпълнителната власт дърпат България в различни посоки

доц. Петър Чолаков
Снимка: Светослава Кузманова, БНР

Промени ли се политическото говорене у нас след 16 дни военни действия в Украйна?

Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Петър Чолаков:

“В момента различни коне дърпат България в изпълнителната власт в различни посоки. В същото положение сме както и в началото, има няколко гласа, които се чуват – в изпълнителната власт и в правителството.

Едното говорене, което идва на ниво вицепремиер – Корнелия Нинова, която продължава да отстоява позицията на БСП, ако трябва да бъдем конкретни и честни, от години те са против налагането на санкции на Русия и Руската федерация.

Друга позиция, която примерно ДБ отстоява, е, че не просто трябва да има санкции, а България да помага, включително с оръжие на Украйна, която беше нападната от Русия. Вместо да имаме полифония, имаме какафония.“

Санкциите срещу Русия

“Министър-председателят трябва да балансира между най-различни интереси. За момента е взел тази позиция по отношение на санкциите. Ситуацията в самото правителство е доста сложна, има различни интереси и погледи.“

Кирил Петков

Има ли неопитност в управлението на държавата?

“Няма как да има опитност, тъй като имаме министър-председател, който е в политиката от месеци. Това може да се разглежда и като плюс, защото сме се нагледали на политици, които от 30 години се въртят в българската политика.

В момента г-н Петков по-скоро се справя добре, това си личи и от социологическите изследвания, които показват едно сравнително високо одобрение за политиката на правителството, ПП има сравнително добри рейтинги, за момента обществото оценява нещата положително. Факт е, че цените на всичко растат. Това може да предизвика някакво социално недоволство и нестабилност в страната, но не бих правил някакви мрачни прогнози.“

“Възраждане“

“Имаше запитване от страна на “Свободна Европа“ към посолството на Украйна и те са казали, че не знаят за черен печат в паспорта на Костадин Костадинов. Въпросът е дали става дума за някаква легенда, която Костадинов си е съчинил, или напротив – действително има такова нещо?

Костадин Костадинов

Той се опитва да трупа политически капитал. Неговото говорене в тази ситуация също е политическо, след като темата за Covid позаглъхна, не че е маловажна, но беше пометена от темата за войната. Социологическите агенции показаха, че в България спада одобрението за руския президент, като се има предвид, че сме и държава, която е член на НАТО.

Изследване сред държавите членки на НАТО, правено 2020 г., показва, че в нашата държава има най-много почитатели на президента Путин. Две години по-късно, вследствие на кризата в Украйна, тези топли чувства понамаляха.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15