Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радослава Кашъмова: Важно е подрастващите да са част от общност с добри цели

„Малките стъпки“ – как младите хора правят големите крачки към промяната

Люба Батембергска: Нуждата от гражданско образование е безспорна

Фондация „Малките стъпки“ е място за хора и институции, които искат да направят света около тях по-добър.

За дейността на фондацията разказва в “Нашият ден“ политологът Люба Батембергска:

“Малките стъпки“ са 3-годишни, може би в този период сме работили с около 400 деца, основно доброволно в училище. Ние работим с тях по един срок, според това как в училището предлагат да се организира образователната програма. Обикновено работим в “Час на класа“.“

Гражданско образование и детско участие

“Нуждата от гражданско образование е безспорна, участието на децата среща известен скептицизъм. За нас двете роли вървят заедно. Под детско участие разбираме правото на децата да могат да кажат своето мнение по въпроси, които пряко ги засягат, и да дадат своите идеи и предложения за това как може да стане по-добра средата около тях. Това обикновено е училището и мястото, в което живеят.

Те вървят заедно, защото не можеш да участваш, без да знаеш как работят институциите и как се взимат решенията в тях. Един от уроците, които се опитваме да преподадем на децата, е, че всяка промяна изисква лично усилие и време. Това се отнася за всички части от нашия живот. В нито една сфера нищо не става от днес за утре, всичко изисква постоянство, усилия и умения как да се случи.“

Проучване на “Галъп интернешънъл“ от 2019 г. показва, че само 2% от младежите се чувстват достатъчно представени. Това в голяма степен се отнася и за възрастните.

"Това е част от причините младите хора, включително децата, да не виждат голям смисъл в това да участват и да се занимават с институции.

Реално много малка част от децата имат възможност да кажат мнението си, защото у нас детското участие се мисли основно през ученически съвети, младежки парламенти, някой път се правят срещи с деца, за да могат възрастните да чуят тяхната гледна точка. Практически така се стига само до малка група активни деца и не се дава възможност на голямата част от децата да бъдат чути.

Нашият подход се различава по това, че работим в училището, където са децата. Работим с цели класове, не с отделни деца. Опитваме се да ги провокираме през игри и казуси. Когато тръгваме от нуждите и желанията на децата, те са мотивирани.

Даваме възможност всяка дете да изкаже мнението си и се опитваме да ги запалим. Дали ще искат фитнес уреди или площадки за спорт, или пребоядисване на класната стая. И в двата случая тренираме уменията им да разработват свои инициативи. Срещаме ги с експерти, когато темата е сложна."

Чуйте целия разговор от звуковия файл.

Темата коментира в “Нашият ден“ и Радослава Кашъмова, преподавател по философия:

“Дългият ми опит в училище ме доведе до мисленето, че нашето образование е изключително теоретично и това се показва във всички изследвания, които се правят в българското училище. Вижда се, че нашите ученици знаят доста теория, която не умеят да прилагат. Искаше ми се да се занимавам с нещо, което слага мост между теорията и практиката.

Идеята за “Малките стъпки“ изключително много ми хареса и реших, че това е нещото, което и аз искам.

Възрастните не обичат много да се вслушват в исканията на децата, защото първоначално ги смятат за не особено сериозни, но когато децата успеят да ги аргументират, тогава им се обръща внимание. Важно е подрастващите да са част от общност с добри цели.“

Чуйте целия разговор от звуковия файл.

Снимка: facebook/TheSmallSteps

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05