Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турция открива най-дългия висящ мост в света

Снимка: Уикипедия

На 18 март, по повод 108-годишнината от победата на османската армия в основната битка от Галиполската операция срещу силите на Антантата през Първата световна война, в Турция се открива най-дългият висящ мост в света.

Мостът над Дарданелите, който ще свързва Европа и Азия при окръг Чанаккале, ще осигури шосейна връзка между двата бряга, осигурявана понастоящем чрез фериботи.

За съоръжението разказва в “Нашият ден“ Нахиде Дениз, кореспондент на БТА в Турция:

“Откриването на моста е събитието на деня. Това е четвъртият мост, свързващ европейския бряг на Турция, но е и първият мост на пролива Чанаккале.

Неговото изграждане започна на 18 март през 2018 г. Мостът се отличава с уникалната си конструкция, която му отрежда и званието на “най-дългият висящ мост в света“.

Практически значението на моста е, че ще осигурява шосейна връзка между двата бряга, която до момента се осъществяваше само чрез фериботи. Според експерти стойността на мега проекта възлиза на 2 млрд. 545 млн. евро. И ще допринесе 5,4 млрд. евро за икономиката на страната.

Интересното от техническите данни на моста е това, че централният участък е от 2023 м. Това е цифра, която символизира 100-годишнината от основаването на Република Турция от Кемал Ататюрк, която ще се навърши догодина.

Мостът има 318-метрови кули, които пък символизират победата на османската армия в епичните боеве през март 1918 г.“

Сергей Лавров

Турция и Русия

“Турция се оказа в ключова роля в конфликта с нахлуването на Русия в Украйна. Единствена Турция успя да стане домакин като посредник от държавите, които предложиха това, на първата среща в троен формат.

Турция се оказа страната, която може да разговаря и с едните, и с другите. Срещата завърши без конкретен резултат, но самото нейно провеждане се смята за важна стъпка, което се подчерта лично от генералния секретар на НАТО Столтенберг.

Преди срещата Мевлют Чавушоглу заяви – “Същинската ни цел е да осигурим среща между Путин и Зеленски под домакинството на президента Ердоган“.

Условията, които поставя Русия, са доста сурови. В турските медии се коментира, че всъщност Русия иска източната част на Украйна, включително и Крим, а той е ключова точка и за Турция.

Смятам, че Турция ще продължи много активно посредническата си роля. Тя настоява от самото начало за запазване на териториалната цялост на Украйна.

Много важна се оказа позицията, която Турция зае като член на НАТО. Тя не затвори въздушното си пространство, но затвори проливите на руските кораби. Също така снабдява с турски дронове армията на Украйна.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09