Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поезията и войната

проф. Йордан Ефтимов
Снимка: НБУ

Тази седмица се чества Световният ден на поезията. Поезията, която вдъхновява, просветлява и кара да осмислим настоящите събития. Именно от такъв ъгъл поглежда сега на нея предаването "Артефир". Предвид настоящата ситуация с Украйна, то прави една препратка към поезията на войната и как тази тема присъства в поетическите откровения днес и през годините. Събеседник е литературният критик и поет професор Йордан Ефтимов, който написа две стихотворения, вдъхновен от ситуацията в Украйна, публикувани в "Литературен вестник", които предстои да бъдат издадени в книга:

„Тази война няма как да не вълнува. Аз написах няколко стихотворения, които са свързани с възприятието на войната по-скоро. Мен ме вълнува какви акценти поставя западният млад човек, мисли, чувства, преживява, когато научава за случващото се в Украйна. Това е вече постмодерните войни, в които възприятието на войната минава не само през екрана, а и през коментирането, разбирането за войната за всеки един човек.“

Тази война в Украйна и нейното преживяване, може да се погледне и през „Илиада“, едно от първите произведения за войната в Световната литература, където можем да видим подобни елементи като сегашните", твърди Ефтимов и добавя:

„Всяка война може да бъде разгледана от гледна точка на тези, които нападат, и тези, които се защитават, има и още много паралели, предпоставки. В „Илиада“ какво имаме? – Военната хитрост е много важна подтема. Малцина знаят, че Одисей е този, който на няколко пъти оказва роля ахейците в крайна сметка да победят. Първата му хитрост е, когато хвърля щита си, когато слизат на Троянския бряг. Имало е предсказание, че този който пръв стъпи на Троянския бряг, ще бъде убит, никой не искал да слезе, но Одисей измислил тази хитрост, хвърлил щита си и скочил върху него и на всички се сторило, че той скача на Земята, а то е било на щита. Вторият, който слязъл на брега бил Протезилай и той веднага е убит от Хектор. На Одисей се възлага да произнася нахъсващи речи. Преговорите и сюжетът за това в Украйна също са препратка. На Одисей е възложена идеята. На него се възлага, заедно с Менелай, да води преговори с Приам. И днес се водят преговори за примирие между правителството на Зеленски и Путин. Именно Одисей измисля Троянския кон, за него се разказва и в „Илиада“ и в другата творба – „Одисея“.

Откъс от „Красиво и истинско“ на Йордан Ефтимов:

„Първо – проблясък.
Движещите се образи са свидетелство за кристалната истина.
И наистина е красиво: той се снима на фона на катюшите,
раждащи потоци светлина по-могъщи от фойерверките на Петър Първи.
Но някой му погажда мръсен номер: на следващите кадри с бинтована глава
той псува онези, които са го излъгали, че отива просто на учения.
Красиво, и още как: хеликоптерът се управлява
……“

Снимка – НБУ

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05