MORIO. Може би сте виждали това име изписано по стените на София. Може би сте виждали и неговите графити и ако е така със сигурност не сте останали безразлични. Графитите му провокират, в тях могат да се видят отразени реалността, предразсъдъците и стереотипите ни, през погледа на сатирата. Тези графити те карат да се спреш и да се замислиш.
„Доста афоризми и мисли има, които чета и които ме мотивират да създам нещо свое. Рисувам графити от десет години, но стандартните графити, които са свързани с разчупени букви, които повечето хора не разбират. И дойде един момент, в който исках да променя стила си, да го свържа с тези афоризми и мисли, които ми помагат да разширявам своя мироглед. Може би възприемам нещата така, преди го правих изцяло за мен, без да се интересувам дали околните го разбират и им е ясно. Сега се опитвам да балансирам нещата.“
„Човешката памет работи по този начин. Ако ти кажа някаква мисъл, може да я запомниш. Но ако ти кажа определена мисъл и се случи някакво събитие заедно с нея, чисто психологически ти би я запомнил повече. Смятам, че рисунката е свързана по този начин с текста. Повечето от нещата, които правя са точно така, първо намирам дадената мисъл, която ми харесва или дадения афоризъм и след това рисувам рисунката, като залагам много на абсурдни моменти, сатирични.“
„Има едно клише, което казва, че изкуството имитира живота. Това, което ми харесва на градската среда, на творчеството извън галерията, е самата преходност. Всичко е преходно в нашия живот, самите ние сме преходни, по този начин тази рисунка е преходна. Аз мога днес да я нарисувам и утре да я няма. След една седмица може някои да я е надраскал. Смятам, че чисто от екзистенциална гледна точка имитира живота.“
„Това, което ми харесва в уличното изкуство е достъпността. Човек може да отиде на работа, да се загледа, може да му помогна по някакъв начин, да си отвори съзнанието или да помисли по даден въпрос, по различен начин. В днешно време хората масово си живеят в главата. Всеки има своя гледна точка и трудно приема различна от неговата. Затова се опитвам да пречупя съзнанието на хората, които виждат моите неща.“
„Действителността е много разтегливо понятие. Както казват невролингвистичните психолози, територията е една, има множество карти. Всеки един от нас е една карта. Аз възприемам света по един начин, ти го възприемаш по друг. Гледам, доколкото е възможно, чрез моите произведения да осреднявам, за да може да резонира с повече хора, но това е нещо, което хората вече трябва да кажат.“
Целият разговор чуйте в прикачения файл.
Средище за изкуство и творчески обмен – това е мотото на събитията в Арт Център Илинденци. Сега най-новата творческа инициатива в Центъра завършва с обща изложба и международно участие – като резултат от случващото се в този център. За първи път пред публика показват своите най-нови произведения именити за нашата художествена сцена артисти като..
За 14 пореден път програма "Христо Ботев" на БНР проведе поетичния конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". Тази година в него се включиха над 40 участника. За съжаление някои от писмата пристигнаха доста по-късно от крайния срок и затова не бяха включени в класацията. И тази година журито беше доста затруднено, но все пак неговите членове..
Днес в София се откри най-мащабното за сезона при това двойно литературно събитие – 16-ото издание на Пролетния панаир на книгата и съпътстващият го от 6 години Софийски международен литературен фестивал за деца и младежи. Двете програми продължават до четвърти юни. В "Артефир" гостуват Десислава Алексиева, председател на управителния съвет на..
Ако кучетата снимаха документални филми, как би изглеждал светът през техните очи? Този въпрос преди повече от десет години дава начало на проекта "Догументъри". Днес кратката версия на филма, адаптирана за деца, ще бъде представена от неговата режисьорка Илина Перянова. Премиерната прожекция започва в 20.15 ч. и е едно от последните събития в Дома..
Надежда Павлова е куратор на галерия “Синтезис”, която организира срещи на публиката с утвърдени фотографи, с техните най-нови селекции – резултат на изследователски експедиции, на хрумвания или на влюбвания. Как се организира фотографска работилница, кои са Ванеса Уиншип и Джордж Георгиу и какви са приоритетите при избора на автори – това..
Българи повече от 20-ина години посещават Страната на усмивките. И доста често се връщат там. В съзнанието на повечето от тях Патая е курорт с две коренно..
Цитрусовите плодове имат славата на имуностимулиращи, прочистващи, подпомагащи метаболизма, отслабването и какво ли още не. Част от предполагаемите им..
До края на годината изкуственият интелект ще придобие възможности, за които сме чели само в научно-фантастичните книги. Това заяви в ефира на "Какво се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg