Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любов Кирилова и Валя Данкова, експерти от Happiness Academy:

Българите: Най-щастливи от подкрепа на близките, най-нещастни от стандарт на живот

| обновено на 13.04.22 в 11:55
Снимка: Pixabay

Нямаме някакво драстично снижение спрямо 2021 г. в усещането за щастие на българите. Това показва четвъртото годишно национално представително изследване, посветено на личното и общественото щастие в страната ни. 

Обобщеният индекс на щастието, който изследването "Индекс на щастието: България 2022 г." регистрира, е 56 точки от максимално възможни 100.

Проучването се представя по инициатива на списание „Мениджър“.  То се подготвя за четвърта поредна година по задание на медията от агенция G Consulting. Целевата група е населението на страната на възраст над 18 години, направено е сред 1000 респонденти, с пряко стандартизирано интервю.

Периодът на провеждане е 22-31 март 2022 година. Извадката е представителна за населението на страната.

Темата коментира в “Нашият ден“ Любов Кирилова и Валя Данкова, експерти от Happiness Academy:

“Българите традиционно се въртим около стотното място, което е показателно за сравнението с останалите страни в света. В Европа няма по-нещастни от нас. Това е въпрос на размисъл.

56 точки от 100 не са никак много, въпреки че попадат в графата “почти щастливи“ според социологията.“

Устойчиви ли са българите на кризи

“Реакцията и промяната, вследствие от пандемията, в България не е много различна от тази в останалите държави, в които е направено изследването. Там също има леко снижение на усещането за щастие.

Това, което можем да кажем е, че при нас традиционно социалната подкрепа от най-близкото обкръжение е може би индикаторът, по който сме най-щастливи и сме много по-щастливи от останалите страни в Европа.

Семейството и близките приятели за българина са това, което му е помагало да оцелее и в най-трудните ситуации.

Това, от което сме най-нещастни е стандартът на живот, качеството на околната среда, интеграцията в местните общности и държавното управление. Младите хора са най-щастливи, колкото по-възрастни, толкова по-нещастни стават, а най-нещастни са хората над 70 години, но това не е само в България, а навсякъде."

Сред бежанците

“Бежанците казват, че приоритетите им се пренареждат. Разбираш, че може би има едно единствено важно нещо – близките ти и ти самия да сте здрави и на сравнително сигурно място.

Другото, което аз искам да добавя от наша гледна точка на хората, които помагаме, доказано е, че когато помагаме това ни прави радостни и щастливи.“

Какво е “дигиталния стрес“ и какви са резултатите от изследванията за него чуйте от пълния разговора в звуковия файл.

Снимки: happinessacademy.eu, Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато. В "Нашият ден" чуваме гласовете на граждани и представители на местната власт, както и откъси от филма "Призраци от мините – завръщащата се заплаха от рудодобив в община Своге". Събеседници в разговора са  Екатерина Петрова , адвокат и управител на клона на сдружение "Ти решаваш" за..

публикувано на 02.10.24 в 09:32
Центърът на село Арчар

От древния град Рациария до днешното село Арчар

Арчар е най-голямото село в област Видин, с население от около 2700 човека. То има двойно повече жители, отколкото общинския му център град Димово. Селото е разположено по поречието на река Дунав между градовете Видин и Лом. Населеното място е възникнало още по времето на Римската империя под името Рациария. Създадено е през II век като постоянна станция..

публикувано на 02.10.24 в 09:10

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10