Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Гергана Николова:

Джипито е необходимо, пациентът не може сам да избере точния специалист

Снимка: Pixabay

Необходими ли са промени в практиките на общопрактикуващите лекари?

Предлаганите идеи включват „отвързването“ на пациента от ангажимента да посещава точно определен общопрактикуващ лекар и освобождаването му от друга страна да ползва услугите на различни специалисти по обща медицина. Това да стане след внедряването на пълното електронно пациентско досие, което изготвят именно личните лекари.

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар и член на УС на БЛС:

“Няма как да се промени системата, която е в цяла Европа, където има общопрактикуващ лекар, който е пазач на портата и трябва да осъществява регулацията. Пациентът няма медицински познания и не може да прецени какво му се налага като консултация със специалист.

Когато се прави една реформа, трябва да се знае какво ще се случва и по какъв начин и как това ще се отрази на достъпа на пациенти.

Най-малко бихме могли да зададем въпроса – направленията, които в момента при нас са като регулативен стандарт, в досието на пациента ли ще бъдат и колко права ще има той. В момента лавираме по някакъв начин, но средно годишно за едни пациент се пада дори не цяло направление.

Има заявка за промяна, но една система би трябвало да се надгражда. В никакъв случай, особено в момента, в който излизаме от пандемията, където системата беше безкрайно натоварена, когато бежанският поток отново усилва натиска върху нея, не трябва да тръгваме да правим революционни промени.

Електронното здравеопазване нищо не променя. Това, че някой ще има достъп до вашето електронно досие, имам пациенти, които познавам от 30 г., това познание не би могло да се замести от прочитането на едно досие. Това са особени отношения между лекари и пациент, изграждани с години.

В отдалечените райони, където един лекар обслужва девет населени места, това че един човек може да посети специалиста, който иска, е добре, но той няма къде да отиде, защото в тези девет селца това е лекарят.

Днес е планирана среща, която ще се проведе между представители на БЛС и представители на Здравната комисия в парламента, защото нещата, които са заявени не са написани никъде като конкретни предложения. Още повече, че бихме желали да видим това нещо най-малко като финансова рамка.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42

111 години от откриването на Централната минерална баня в София

На 13 май 1913 година е открита сградата на Централната минерална баня в София , построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов. За бурната история на тази историческа сграда в "Нашият ден" разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на СБА и бивш главен архитект на София. В своята книга "Малки софийски истории"..

публикувано на 13.05.24 в 10:15