Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васил Петров:

Лийн практика: Вложете 10% от времето си в мислене за оптимизация на труда

Ако имаме възможност да помогнем на държавната администрация, бихме го направили pro bono

| обновено на 17.04.22 в 13:58
Снимка: Pixabay

Васил Петров е мениджмънт консултант и повече от 12 години прилага методи за подобрение във водещи компании от различни браншове в Европа, Азия и САЩ. Васил Петров е сертифициран Lean Six Sigma Black Belt и е достигнал до степен Master of Business Administration (MBA) от международна програма в Германия, Австралия и Индия. 

След 2014 г. той създава и развива Лийн Институт България, като компанията бързо става лидер на пазара в предлагането на консултантски услуги в областта на лийн трансформации, подобрение и автоматизация на бизнес процеси.

Лийн има за цел да създаде добавена стойност за клиента,  докато минимизира ресурси, време, енергия и усилия.

Васил Петров е главен герой в “Нашият ден“:

“Посланието ми към всички трудещи се хора, които искат да стават по-дори, е да отделят 10% от времето си, в което да помислят как да направят работата си по-добра. Не се страхувайте да експериментирате!“

Лийн практики и Лийн мислене

“Първата стъпка е описание на настоящото състояние на организацията, след като съберем всички данни, започваме да ги анализираме. Правим диагностика, описваме всичко, показвайки го такова, какво е – нещо, което често пъти хората от компанията не са виждали от такава перспектива.“

Профилът на компаниите

“Чисто индустриално няма ограничение, то идва от размера на компаниите. В световен мащаб най-голям интерес към тази услуга има от компании, които са между 500 и 5 000 служителя. При истински големите корпорации често пъти има вътрешно развити такива отдели, които се занимават с това, ако говорим за компании вече с десетки хиляди служители.

Вторият аспект, по който бих ги разделил, е на какво ниво са компаниите в зрелостта си – някои стават по-бързо зрели и разбират работата си, други малко по-бавно.“

Проблемите 

“Има два вида проблеми, които компаниите се опитват да решат. Единият е свързан с ежедневното пожарогасене, това е когато служителите казват – ние знаем как да решим проблема, ежедневно решаваме много малки проблеми, но никога не решават в дълбочина. Вторият тип компании, които се свързват с нас, са тези, които са една идея по-зрели, те осъзнават, че се справят добре, достигнали са един свой стандарт, за да стигнат до индустриалния стандарт обаче, трябва да решат редица малко по-комплексни проблеми.“

Държавните организации

“Истински съжалявам, че към този момент в България няма осъзнаване на нуждата от такъв тип помощ в държавната администрация. Ако успеем да направим процесите и в държавната администрация по-ефективни, ще помогнем на много хора.  Ако имаме възможност да помогнем там, бихме го направили pro bono, идеята е да направим нещо добро и за страната ни.“

Началото

“Началото може би се постави в образованието ми в Германия, където за първи път чух за лийн практики и изобщо подобряване на бизнес процеси чрез задълбочен анализ и прилагане на методи, които са доказани в миналото, и към днешна дата се адаптират в множество компании.“

На 2-ри и 3-и юни ще се състои конференция, свързана с лийн практиките, на която ще говорят експерти от цял свят. Конференцията ще се излъчва онлайн и ще бъде в цяла Европа.“

Повече за това какво е лйин практики и мислене чуйте от разговора в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: naukamon.eu

Българският минен сектор пред предизвикателствата на Зелената сделка

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува доц. Иван Митев, изпълнителен директор на Българската минно-геоложка камара. След професионалния празник на работещите в минната и добивната индустрия той представя равносметка на случилото се през изминалата година и обсъжда предизвикателствата, които Зелената сделка и Европейският..

обновено на 26.08.24 в 11:13
Цар Борис III

Избрано: Кой имаше полза от смъртта на царя?

В лятната поредица на "Terra Култура" припомняме едни от най-интересните интервюта, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с журналистката Сима Владимирова, която говори за последните дни на цар Борис Трети. Разговорът представя последните дни от живота на цар Борис III и разглежда възможните причини за неговата смърт през август 1943..

обновено на 26.08.24 в 09:24
Никола Даскалов

Отзвук от Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими

В края на миналата седмица отбелязахме Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими, чието официално име в България с решение на парламента ни от 2009 г. е Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почитане паметта на жертвите им . Когато говорим за Пол Пот и..

публикувано на 26.08.24 в 09:09

Избрано: Творчески портрети в аудиоформат: Запознайте се с подкаста "Контури"

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с Бояна Стоилова, Диана Трифонова и Илиян Ружин  за подкаста "Контури", които те водят, разкриващ живота на известни български художници от XX век. Трите водещи представят историите на творците не само с биографична..

обновено на 26.08.24 в 09:05
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40