Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Петров:

Лийн практика: Вложете 10% от времето си в мислене за оптимизация на труда

Ако имаме възможност да помогнем на държавната администрация, бихме го направили pro bono

| обновено на 17.04.22 в 13:58
Снимка: Pixabay

Васил Петров е мениджмънт консултант и повече от 12 години прилага методи за подобрение във водещи компании от различни браншове в Европа, Азия и САЩ. Васил Петров е сертифициран Lean Six Sigma Black Belt и е достигнал до степен Master of Business Administration (MBA) от международна програма в Германия, Австралия и Индия. 

След 2014 г. той създава и развива Лийн Институт България, като компанията бързо става лидер на пазара в предлагането на консултантски услуги в областта на лийн трансформации, подобрение и автоматизация на бизнес процеси.

Лийн има за цел да създаде добавена стойност за клиента,  докато минимизира ресурси, време, енергия и усилия.

Васил Петров е главен герой в “Нашият ден“:

“Посланието ми към всички трудещи се хора, които искат да стават по-дори, е да отделят 10% от времето си, в което да помислят как да направят работата си по-добра. Не се страхувайте да експериментирате!“

Лийн практики и Лийн мислене

“Първата стъпка е описание на настоящото състояние на организацията, след като съберем всички данни, започваме да ги анализираме. Правим диагностика, описваме всичко, показвайки го такова, какво е – нещо, което често пъти хората от компанията не са виждали от такава перспектива.“

Профилът на компаниите

“Чисто индустриално няма ограничение, то идва от размера на компаниите. В световен мащаб най-голям интерес към тази услуга има от компании, които са между 500 и 5 000 служителя. При истински големите корпорации често пъти има вътрешно развити такива отдели, които се занимават с това, ако говорим за компании вече с десетки хиляди служители.

Вторият аспект, по който бих ги разделил, е на какво ниво са компаниите в зрелостта си – някои стават по-бързо зрели и разбират работата си, други малко по-бавно.“

Проблемите 

“Има два вида проблеми, които компаниите се опитват да решат. Единият е свързан с ежедневното пожарогасене, това е когато служителите казват – ние знаем как да решим проблема, ежедневно решаваме много малки проблеми, но никога не решават в дълбочина. Вторият тип компании, които се свързват с нас, са тези, които са една идея по-зрели, те осъзнават, че се справят добре, достигнали са един свой стандарт, за да стигнат до индустриалния стандарт обаче, трябва да решат редица малко по-комплексни проблеми.“

Държавните организации

“Истински съжалявам, че към този момент в България няма осъзнаване на нуждата от такъв тип помощ в държавната администрация. Ако успеем да направим процесите и в държавната администрация по-ефективни, ще помогнем на много хора.  Ако имаме възможност да помогнем там, бихме го направили pro bono, идеята е да направим нещо добро и за страната ни.“

Началото

“Началото може би се постави в образованието ми в Германия, където за първи път чух за лийн практики и изобщо подобряване на бизнес процеси чрез задълбочен анализ и прилагане на методи, които са доказани в миналото, и към днешна дата се адаптират в множество компании.“

На 2-ри и 3-и юни ще се състои конференция, свързана с лийн практиките, на която ще говорят експерти от цял свят. Конференцията ще се излъчва онлайн и ще бъде в цяла Европа.“

Повече за това какво е лйин практики и мислене чуйте от разговора в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26