Васил Петров е мениджмънт консултант и повече от 12 години прилага методи за подобрение във водещи компании от различни браншове в Европа, Азия и САЩ. Васил Петров е сертифициран Lean Six Sigma Black Belt и е достигнал до степен Master of Business Administration (MBA) от международна програма в Германия, Австралия и Индия.
След 2014 г. той създава и развива Лийн Институт България, като компанията бързо става лидер на пазара в предлагането на консултантски услуги в областта на лийн трансформации, подобрение и автоматизация на бизнес процеси.
Лийн има за цел да създаде добавена стойност за клиента, докато минимизира ресурси, време, енергия и усилия.
Васил Петров е главен герой в “Нашият ден“:
“Посланието ми към всички трудещи се хора, които искат да стават по-дори, е да отделят 10% от времето си, в което да помислят как да направят работата си по-добра. Не се страхувайте да експериментирате!“
Лийн практики и Лийн мислене
“Първата стъпка е описание на настоящото състояние на организацията, след като съберем всички данни, започваме да ги анализираме. Правим диагностика, описваме всичко, показвайки го такова, какво е – нещо, което често пъти хората от компанията не са виждали от такава перспектива.“
Профилът на компаниите
“Чисто индустриално няма ограничение, то идва от размера на компаниите. В световен мащаб най-голям интерес към тази услуга има от компании, които са между 500 и 5 000 служителя. При истински големите корпорации често пъти има вътрешно развити такива отдели, които се занимават с това, ако говорим за компании вече с десетки хиляди служители.
Вторият аспект, по който бих ги разделил, е на какво ниво са компаниите в зрелостта си – някои стават по-бързо зрели и разбират работата си, други малко по-бавно.“
Проблемите
“Има два вида проблеми, които компаниите се опитват да решат. Единият е свързан с ежедневното пожарогасене, това е когато служителите казват – ние знаем как да решим проблема, ежедневно решаваме много малки проблеми, но никога не решават в дълбочина. Вторият тип компании, които се свързват с нас, са тези, които са една идея по-зрели, те осъзнават, че се справят добре, достигнали са един свой стандарт, за да стигнат до индустриалния стандарт обаче, трябва да решат редица малко по-комплексни проблеми.“
Държавните организации
“Истински съжалявам, че към този момент в България няма осъзнаване на нуждата от такъв тип помощ в държавната администрация. Ако успеем да направим процесите и в държавната администрация по-ефективни, ще помогнем на много хора. Ако имаме възможност да помогнем там, бихме го направили pro bono, идеята е да направим нещо добро и за страната ни.“
Началото
“Началото може би се постави в образованието ми в Германия, където за първи път чух за лийн практики и изобщо подобряване на бизнес процеси чрез задълбочен анализ и прилагане на методи, които са доказани в миналото, и към днешна дата се адаптират в множество компании.“
На 2-ри и 3-и юни ще се състои конференция, свързана с лийн практиките, на която ще говорят експерти от цял свят. Конференцията ще се излъчва онлайн и ще бъде в цяла Европа.“
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg