Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Емануел Мутафов:

МК периодично дава милиони за дигитализация на музеите, но без да поставя изисквания

Необходим е регистър на недвижимото културно наследство с местно значение

| обновено на 20.04.22 в 12:52
Снимка: БАН

Приключва “Годишна научна конференция 2022“ на Центъра за върхови постижения "Наследство БГ". В периода 18 април – 20 април 2022 г. в ректората на СУ „Св. Климент Охридски“ (Конферентна зала) се провежда  втората годишна научна конференция, посветена на международния ден за опазване на културното наследство.

Центърът за върхови постижения „Наследство БГ“, финансиран по Оперативна програма „Образование и наука за интелигентен растеж“ (ОП НОИР), обединява възможностите на четири университета, шест института на Българската академия на науките, Националната библиотека, Регионален исторически музей в София, редица неправителствени организации и бизнес инициативи.

Проф. Емануел Мутафов

Резултатите от конференцията споделя в “Нашият ден“ проф. Емануел Мутафов:

“В тази конференция поне през предишните два дни участваха един бивш министър на младежта и спорта и двама бивши зам.-министри на културата. Откроиха се много сериозни проблеми, съжалявам, че нямаше представители на Министерството на културата, които малко да се заслушат в това, което се говори.

Установи се например, че липсва информация за паметниците на културата с местно значение в общините. Ако някой се интересува от това какво да посети в определен регион в България, той не може да се обади в общината и да получи такава информация. Най-добре е да се обади в Регионалния исторически музей, ако има такъв, където да му дадат подробна информация, но тя със сигурност няма да е пълна.

По тази причина откроихме необходимостта от съставяне на регистър на недвижимото културно наследство с местно значение.

Бяха представени знакови модели за икономически анализ на обектите на културното наследство, за тяхната социализация, реклама и включването им в образователната програма. Защото не рядко това, което е известно на световно ниво, не е най-важното за местното население.

Другият сериозен проблем е, че за пореден път беше откроено, че в България все още няма специалност музеология. Има няколко предмета, които се водят в различни висши учебни заведения и това е.

Беше откроен и проблемът за стандартизацията на опазването на културното наследство и съгласуването му с европейските практики.

Министерство на културата (МК) периодично дава милиони за дигитализация на музеите, но без да поставя стандарти и изисквания. Дигитализират се артефакти и документи, но никой няма визия за това къде отива цялата тази информация и как може да бъде използвана и полезна. В това отношение центърът за върхови постижения може да предложи интеграционен портал, където тя да се съхранява.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо храмът на Кибела в Балчик все още се бори за преместване и подобаващо експониране?

Повече от 16 години след откриването на храма на богинята Кибела в Балчик той продължава да стои нереставриран и неекспониран по най-добрия начин за посетителите. Сензационната археологическа находка бе открита случайно през 2007 година при изкопни дейности в частен имот. Радостина Енчева, директор на Историческия музей в Балчик , се включи   в..

обновено на 22.07.24 в 13:49
Радостина Енчева, Мария Мира Христова и Поликсения Петрова (от ляво надясно)

Елате в Балчик, за да се влюбите в Белия град

Белият град е територията на "Terra Култура" в това издание на предаването. В един разговор за историята, древността, туристическите маршрути и образователните програми в Балчик и региона участват Радостина Енчева , директор на Историческия музей, и с Поликсения Петрова – негов уредник. "Ако искаме да променяме настоящето и бъдещето, хората,..

публикувано на 22.07.24 в 12:18
Група ''ЕврАзия''

Богатство, древност и съвременна енергия в българската народна музика

Богатство и древност в българската народна музика със съвременна енергия, вплетена в елементи от джаз и рок от Балканите и Близкия изток. На територията на "Terra Култура" музикантите от група "ЕврАзия" разказват за своята спонтанна, автентична и вдъхновена среща в света на етно музиката. Омайват ни и с изпълнения на живо. Всеки от тях е..

публикувано на 15.07.24 в 12:27

Защо автентичността в риск е риск за идентичността?

Опазването на културното и историческото наследство на България, като част от световното и европейско богатство, застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и..

обновено на 30.05.22 в 12:31

Автентичност в риск – бутафория или наследство?

Опазването на културното и историческото наследство на България като част от световното и европейско богатство застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и иновациите за..

публикувано на 26.05.22 в 15:42