Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Станимир Хасърджиев:

Здравеопазването трябва да прекрачи прага на съвременния дигитален свят

Снимка: БГНЕС

Въвеждането на електронната рецепта е част от пъзела, който трябва да бъде подреден, за да има функциониращо електронно здравеопазване. 

Опасност при въвеждането на изцяло електронна рецепта  съществува, защото до момента не е провеждано предварително тестване с участието на пациенти, за да се види  дали  определен вид софтуер  е подходящ за употреба.

“Може да се предполага, че голяма част от пациентите не са се сблъсквали с т. нар. електронна рецепта. Дали ще се появят някакви напрежения, предстои да видим през следващите дни.

Трябва да е ясно, че електронизацията изключително много закъсня в здравеопазването. И дори с цената на някакви временни затруднения, би трябвало с общи усилия да се справим с този проблем и здравеопазването ни да прекрачи прага на съвременния дигитален свят, защото сме изостанали в много отношения“, споделя  в предаването “Нашият ден“ на БНР д-р Станимир Хасърджиев, генерален директор на Националната пациентска организация.

Какви са притесненията?

“Не е ясно какво се случва с пациентите, които вече имат издадена рецепта на хартия, дали тя ще важи. До момента липсва информационна кампания, която да разяснява процеса на издаване на електронни рецепти. Това трябва да бъде напълно разбираем процес  за българските граждани, защото те са потребителите на тази система“,  допълва д-р Хасърджиев.  

Интервюто с д-р Станимир Хасърджиев можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51
Булка от село Рибново

Достъпът до култура в българската действителност

Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..

публикувано на 06.01.25 в 11:42

Голямата тема за новите храни

Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..

публикувано на 06.01.25 в 09:43