Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Влад Нанка:

Използвам изкуството като инструмент за изследване на близкото минало

Влад Нанка
Снимка: БНР

Румънският художник Влад Нанка представя "Карта на света, както той го вижда", съобщиха от Института за съвременно изкуство - София, домакин на събитието от 26 април до 31 май.

Влад Нанка се връща назад към ХХ век и времето на революциите - социални, политически, научни и архитектурни. За изложбата той черпи идеи от модернизма в архитектурата, градската среда в София от времето на социализма, както и от съветската астронавтика и обсесията от научния прогрес. Търси жените - метафорични, реални или исторически личности, които да се превърнат в образи в новото бъдеще.

В подготовката за изложбата Нанка преоткрива две авторки, останали в периферията на историята на изкуството и архитектурата в България и Румъния. Едната е българската скулпторка Величка Белиева, а другата - румънската архитектка Хенриета Далавранча-Гибори, една от водещите фигури на румънския модернизъм, която през 30-те години проектира множество сгради в Балчик и има сериозен принос за съвременния облик на града.

Автор на визуалната идентичност на програмата е Денислав Големанов. Куратор е Стефка Цанева, която живее и работи в Берлин.

Използвам изкуството като инструмент, с който изследвам близкото минало, разглеждам различни наративи и търся истории, които пренареждам по какъвто и да е начин.

Смятам модернизма за естествено проявление на национализма, който виждаме, че продължава дори в ХХI в.", казва за посланието на изложбата в "Нашият ден" Влад Нанка



„Карта на света, както той го вижда“ е втората изложба от „Суперпозиции 2 / Заплитане 2022“, едногодишната изложбена програма на Института за съвременно изкуство-София.

Програмата съдържа шест изложби, всяка е резултат от сътрудничеството между художник и куратор, както и цикъл от образователни събития и дискусии. Те обследват „заплитанията“ на съвременното изкуство с политиката, науката и технологиите, популярната култура, пола, екологията и миграцията.

„Програмата се реализира с финансовото съдействие на „Програма за подкрепа на професионалните специалисти в областта на изкуството“ на Национален фонд „Култура“.

"Идеята на проекта е да се получи едно заплитане между локалната сцена, която смятаме, че все още е твърде каспулирана и затворена сама в себе си. Искам да направя по-трайни връзки между нашата страна и съседните на нашата страна сцени.

Като сметнахме, че най-добрият начин това да се случи, е да свържем един куратор и един художник, защото между куратора и художника се получава най-близката връзка в художествения свят. Това са двете най-важни звезди, които изграждат една съвременна художествена сцена." - казва в "Нашият ден" Радостин Седевчев, един от ръководителите на проекта "Суперпозиции" 2.

Чуйте разговора в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51