Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова книга с фрагменти на Поли Муканова

"Фрагментите на Поли Муканова, събрани в книгата "Сизиф дали е бил щастлив?", са обединени от нейния особен поетичен глас. Макар и да са твърде разнообразни – от чиста кратка поезия като "Събудих лятото, оставено на гардероба. Жълтия чадър разпънах на балкона" или "Паркова алея, с която се надбягват – медитация на тревен килим. Дишане с щурците" до абстрактно-философски афоризми като "Догматизмът е опиум за невярващите" или "Най-краткото определение за цялост: фрагмент", а също така и "записки", или поетически проблясъци, от срещи с различни места и хора, от Охрид до Вашингтон, от големите мъртви до живите приятели", пише Владимир Левчев за втората книга на Поли Муканова в този особен жанр.

Наречена е с ефектното заглавие "Сизиф дали е бил щастлив?" и някак се очаква вътре читателят да намери отговор на този въпрос. Книгата обаче не предполага отговори. Най-малкото заради онова, което е фрагментът. Кратки или по-дълги текстове, които се колебаят между есето, стиха или дори разказа, но все пак остават своеобразни записки, които концентрират света наоколо, преживяванията, размислите на автора.

Ето как двамата рецензенти на книгата пишат за нея: Ани Бурова – "Книгата всъщност представлява поетика, а и апология на фрагмента" и Митко Новков – "За да създадеш добър фрагмент, трябва да си цялостен човек".

Чуйте Поли Муканова в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50