Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общественото здраве трябва да бъде постоянен приоритет

От 16 до 20 май 2022 г. за четвърти път се провежда Европейска седмица на общественото здраве, организирана от Българската асоциация по обществено здраве и Европейската асоциация по обществено здраве. Логото на тазгодишната Европейска седмица на общественото здраве е "Здравето през целия живот“. Планирани са повече от 40 разнообразни по формат прояви у нас.

Интересни активности са предвидени за 19 май в областта на психичното здраве: интервюта с водещи специалисти, лекции и семинари. Подготовката на здравни специалисти и ролята им в изграждането на стабилни здравни системи, проблемите на спешната помощ и справянето с бедствени ситуации и други проблеми – са предмет на финалния ден на седмицата.  

Темите на петте дни за 2022 г. са:

• 16 май: Здрави и здравнообразовани млади хора;
• 17 май: Ваксинацията като ключова стратегия за превенция;
• 18 май: Климатичните промени влияят върху нашето здраве;
• 19 май: Няма здраве без добро психично здраве;
• 20 май: Да изградим устойчиви здравни системи.

В "Нашият ден“ доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, посочва, че "Сред ромското население ваксинопрофилактиката е голям проблем, но то е не по-малък проблем и сред българското. Ние се оказахме в най-неудобното и най-лошото състояние сред всички европейски страни, независимо от достъпа до ваксини. Вече отчитаме нищожен процент ваксинации на ден. За сравнение – в Ирландия 95% от населението над 12-годишна възраст е обхванато с ваксинация.“

България сериозно изостава по отношение на осъзнаването на проблемите, касаещи общественото здраве.

"Страната ни се нарежда на първо място с 46% директни плащания за здраве при средно ниво 15% при останалите страни от ЕС. С най-висока обща смъртност, която достигна през 2021 г. над 21 на 1000, от 15 през 2019 г. с най-ниска продължителност на живот", допълва  доц. д-р Гена Грънчарова.

Цялото интервю с доц. д-р Гена Грънчарова можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35