Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки успех в живота се базира на образование и познание

Антония Дуриданова: Между България и Америка

Във всички мои дейности съм се стремила да помагам на хората да се издигат

Снимка: Лора Търколева

Житейският ѝ път започва от София, където е родена и израства. Завършва Английската гимназия през 1968 г. и продължава образованието си в Белград, Югославия. В края на първата година, преди изпитите, преживява потресаващ инцидент на границата с България, който определя хода на житейската ѝ съдба. Решава да стигне до Австрия с влак. Няма редовни документи, така че рискува да бъда спряна и върната в България с последствия за арест и затвор. Когато пристига в алпийската държава, се предава на полицията и почти година прекарва в лагера Трайскирхен, близо до Виена. 

Съдбата я отвежда още по-надалеч – в страната на неограничените възможности. Новия си живот започва в Мичиган, къде завършва висшето си образование. Там продължава висшето си образование и завършва с три дипломи – две бакалавърски по руски и френски, както и бизнес администрация със специалност "Счетоводство“ и магистратура по международна търговия и испански език. Започва да преподава френски и български в Мичиганския университет. Преквалифицирането ѝ в бизнеса води до промени в професионалния ѝ живот и постъпва на работа в данъчната американска администрация. След завършването на проекта се връща в Америка и се мести в Сан Антонио, Тексас. 

В ролята на Главен герой в "Нашият ден" застава Антония Дуриданова. Тя е в България, за да представи новата си книга “Бягство от Желязната завеса: ново начало и завръщане”. 

"Книгата ми е като пътеводител, какво може да очаква едно лице, тръгнало от България без никакви средства, пристигнало в Америка и как може това лице да се издигне и да постигне мечтите си", споделя Антонина Дуриданова.

Решението да напуснеш родината

Видяла и преживяла несправедливостите на комунистическата система, още на двайсетгодишна възраст решава да напусне страната. Ето какво споделя тя: "В това време младите хора бяха потиснати. Нямаха достъп до литература, музика, до каквито и да било културни прояви в световен мащаб. Всичко беше заключено в рамките на  България, в комунистически дух".

Детството 

Израства в семейството на интелектуалци. Баща ѝ – проф. Иван Дуриданов, е езиковед, майка ѝ – историк и гимназиален учител. "Майка ми се въведе в този културен свят, който аз започнах да обожавам от ранно детство. Обичам да рисувам и това беше признато от един от учениците на майка, който беше голям художник", спомня си Антонина Дуриданова.

Завоят от езикознанието към бизнеса 

"При мен беше важно комбинирането на чужди езици с бизнеса с търговията. Да, имах отклонение, но не съвсем, защото чуждите езици пак ги приложих", казва тя.

Завръщането 
След разпадането на комунизма, по покана на българското правителство, Антонина Дуриданова се оказва в България като представител на американското Министерство на финансите, за да окаже помощ за създаването на нова данъчна структура в България. 

Целия разговор с Антония Дуриданова можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БНР и личен архив

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина. Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София...

обновено на 05.07.24 в 09:18