Сделките с имоти станаха още по-актуални и интересът към този сектор с цел инвестиции е традиционен за страната ни. Пазарът се разширява, а пандемията разшири търсенето на селски имоти. Колкото е по-голямо търсенето и предлагането, толкова по-изобретателни стават и схемите за измами. В "Нашият ден" адвокат Любен Димитров коментира какви проверки е разумно да направим, преди да реализираме сделка за имоти.
Има определени нюанси при извършването на проверка. Едно е да се проверява застроен имот, т.е. апартамент или друг вид обект в голяма жилищна сграда. Съвсем различно е, ако се купува празен парцел за къща или имот, който е на „зелено“. За да бъдете сигурни, че имотът, който купувате е без всякакви тежести, най-добрият вариант е да се започне от последния собственик, който се явява продавач, и да се върне историята на имота назад, препоръчва експертът.
Най-важно е да се провери дали до този момент върху имота има наложени някакви тежести, а те могат да бъдат: ипотека, възбрана, ограничени вещни права на трети лица, искови молби, договори за наем и аренда, залог и др.
Проверката за тежести се прави задължително веднъж преди сключване на предварителния договор и втори път преди сключване на окончателната сделка при нотариус. Друг вариант е първоначално да се извърши компютърна справка, а непосредствено преди сделката да се извади удостоверение за тежести. За съжаление обаче, дори да има налично удостоверението за тежести в деня на сделката, информацията в него ще бъде с дата преди издаването му, тъй като вписванията на сделките в Агенция по вписвания не става в деня на сделката, а по-бавно, докато в компютърната система не се въведат всички актове на всички нотариуси за деня на сделката.
Като „слаба страна“ купувачът трябва да си осигури нормалното протичане на сделката за това, което купува и си дава парите, казва адвокат Любен Димитров.
Целия разговор с Любен Димитров може да чуете в звуковия файл.В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..
В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..
Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg