Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как задължителната литература да стане по-достъпна за подрастващите

Понякога децата намират четенето за скучно или просто по-добре възприемат информацията чрез слушане или гледане. Тук на помощ идва "Voicelip" – те не се стремят да намалят четенето на книги, а просто искат да дадат повече възможности за лесен достъп до литературата. Особено до задължителната лятна литература.

Как българска платформа за аудиокниги прави задължителната литература по-достъпна за подрастващите? Създателят на "Voicelip" – аудиобиблиотека за детска и учебна литература, Тито Титов, разказва повече в "Нашият ден":

"Започнахме с моя бизнес партньор Красимир Райков и с Димитър тази платформа по време на пандемията. Тогава осъзнахме колко полезно е да имаш различни начини за получаване на информация и в случая един от тези начини се оказаха аудиокнигите. Много полезно за учениците, а и не само, да имат достъп до такъв тип дигитализирана литература. Лека-полека успяхме да дигитализираме почти цялата класическа литература, която се изучава в училище. Нашата инициатива и кауза е по-скоро идеалистична, защото ние правим по този начин нашата класическа българска литература достъпна

Голяма част от учебната литература е вече налична – от 5-6 до 12 клас. Започнахме с Иван Вазов и общо взето, всичко по учебната програма. Има и доста юношески, приключенски романи... Освен това има и за малките деца – приказки за малки и големи. Ще се опитаме да добавим още съдържание, но до голяма степен имаме най-голям проблем с авторските права.
Всичко е напълно безплатно, всеки може да свали приложението и да опита.

Чуйте повече подробности от звуковия файл.
Снимки – Voicelip


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка на Евгени Димитров: Джаз по Витошка (1992)

Духът на софийските улици във фотографска изложба на Евгени Димитров

Фотографът Евгени Димитров представя свои творби в изложбата "Фрагменти от уличната сцена на 90-те". В нея той включва 15 снимки от мозайката на многобройните уловени мигове през този период. Подборът им е почти естествен и включва първите улични музиканти, прославящи България и до днес, смелите копки към прогреса, зараждащите се субкултури,..

публикувано на 09.07.24 в 16:55

Пътищата на Вера Немирова към Рихард Вагнер

Вера Немирова, едно от най-ярките имена в съвременната оперна режисура в Европа, постоянен гост-режисьор на Държавната опера във Варна, представя днес, 9 юли,  в Арт салона на Радио Варна своето творчество, свързано с Рихард Вагнер.  Нейното пристрастие към оперния колос проличава във всяка от сценичните реализации на негови произведения, които тя..

публикувано на 09.07.24 в 16:16

Народният театър "Иван Вазов" с изложба и постановка за 174 години от рождението на Иван Вазов

Днес се навършват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод Народният театър, който носи името на писателя, отбелязва годишнината с изложба и постановка.  Драматургът на театъра поетесата Мирела Иванова е организатор на експозицията "Иван Вазов и Народният театър", която се открива днес, 9 юли, в..

публикувано на 09.07.24 в 16:05

"Рождественски камбани" на д-р Стефан Мачев

Стефан Мачев е лекар, завършил медицина в Хумболдовия университет в Берлин, където защитава докторат в Института по съдебна медицина с отличие.  Завръща се в родината и работи в Националната кардиологична болница, като има признати специалности по ангиология, вътрешни болести и образна диагностика.  Пише стихове от младежката си възраст, като е..

публикувано на 09.07.24 в 15:23

Какво представя проектът "Дипломантите"?

Дипломирането, момент, който всички студенти очакват с нетърпение, но когато всъщност настъпи момента идва място на една носталгия за отминалите години и един страх какво следва след това. За втора поредна година проектът на Националната художествена академия "Дипломантите" дава възможност на завършилите студенти от всички специалности да представят..

публикувано на 09.07.24 в 14:51