Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Философ ли е Фройд

Философ ли е Фройд? На този и на още въпроси се опитва да отговори събитието от поредицата "Философски вечери" в Гьоте-институт.

"Защо се питаме философ ли е Фройд: само към него ли насочваме погледа, или пробваме да поставим на изпитание дефиницията/дефинициите на „философ“? Преобладаващо в буквалния или в метафоричния регистър ще говорим? Забележителен философ на субекта ли е Фройд? Или е създател на вид терапевтична грижа за душата на индивида?

Революционизиращ философ на несъзнаваното ли е, дал неочакван отговор на въпроси, които са си задавали мнозина философи преди него? Или е гениален систематизатор на „витаещи във въздуха“ психиатрични представи, на които било съдено да се окажат ефикасно операционализирани? Безподобен философ на културата – социален философ – ли е бащата на психоанализата? Или е дръзко проектиращ вижданията си за индивидуалния субект към пространствата на големите социални групи?

Философска "кутия с инструменти“ за мислене ли е създал Фройд, която повече от век успяваме да домоделираме по своему? Или е автор на поостаряла и нуждаеща се от непрестанни подобрения – и непрестанно подобрявана от работилите след него психоаналитици – система от възгледи?

Кой и как употребява възгледите му за човека и света? Философите или практиците и теоретиците на работата с душата са по-възхитителни в начините, по които използват Фройд, или стъпват върху раменете му за нови открития?"

Един многопосочен разговор, който събира хора от различни полета, с различна опитност и наистина различни позиции, които ще обсъдят и споменатите, и други аспекти на питането дали Фройд е философ:

д-р Давид Иерохам, психотерапевт и психиатър
д.ф.н. Стилиян Йотов, историк на философията
д-р Нина Николова, социолог, преводач и редактор на поредица издания на Фройд
д-р Валентин Калинов, философ и психолог

Дискусията се провежда на 7 юли от 18.30 ч. в Библиотеката на Гьоте-институт (и онлайн излъчване в социалните мрежи). Модератор е Антоанета Колева, издател на Фройд от над 15 години. И на първи ред – тълкуватели и преводачи на Фройд.

Чуйте повече от звуковия файл.

Събитието е пета среща от поредицата "Философски вечер", осъществявана от Библиотеката на Гьоте-Институт България с любезното съдействие на ИК "Критика и Хуманизъм".

Снимка – Гьоте-институт
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10

Нинко Кирилов: Категорично вярвам в това, че никой не може да бъде научен да пише

В рамките на четири поредни недели – от 12 май до 2 юни – в пространството за литература и култура "Светофар" ще се проведе курс по творческо писане с писателя, поет и драматург Нинко Кирилов. Курсът е подходящ за хора, които искат да говорят за поезия и проза, както и да получат ценни съвети в началото на своя творчески път. Зелена..

публикувано на 24.04.24 в 09:53

Историята на германската фотография в пет имена

На 24 април в Гьоте-институт София започва серията лекции на изкуствоведката доц. д-р Катерина Гаджева, посветени на немската фотография от началото на ХХ век. До ноември в рамките на пет лекции, ще се запознаем с ранната история на немската фотография през творчеството на петима немски майстори на камерата. "Историята на фотографията е низ от..

публикувано на 24.04.24 в 09:36