Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ранните години на Винсент Ван Гог в новата постановка на Театър 199

Снимка: Иван Дончев

Постановката "Винсент в Брикстън" е едно от последните премиерни представления на Театър 199. Пиесата е написана 2002 година от Никълъс Райт, а сюжетът ѝ се фокусира върху премеждията на големия художник Винсент Ван Гог, когато е в Брикстън, през 1873 г. В драматизацията на постановката е представен младият Винсент и открива тайните на зараждащия се порив към творчество у художника. Зрителят надниква отблизо в един дом, където той среща любовта, несподелената и споделената – сложна, красива, болезнена, окриляща. И определяща човека. Определяща Ван Гог така, че да напише: "Предпочитам да рисувам очите на хората, отколкото катедралите. Защото в очите на хората има нещо, което в катедралите не съществува". "Винсент в Брикстън" на Никълъс Райт е отличена през 2003 г. с наградата "Лорънс Оливие“ за най-добра нова пиеса, има номинация за наградата "Тони“. 

Повече за представлението "Винсънт в Брикстън“, което за първи път се поставя на българска сцена, разказва режисьорът Владлен Александров:

"Това е една оригинална версия на Никълъс Райт, върху съвсем ранните години на Винсент Ванг Гог, той отива в Лондон, за да продава свои творби. В Брикстън той всъщност заживява в една къща, където се влюбва в една млада и красива девойка, но не среща ответна реакция там, цялото това негово съществувание се прехвърля към любовта към майката, с която започват връзка, и тази връзка, отключва неговите щения към живописта. Любовта на Ван Гог е силно драматична, дори епична. Той е обичал до крайност, мразел е до крайност. Подхранвал е своите картини от гигантските чувства, които е изпитвал към всичко. Изключително сложна и противоречива личност. Такива трябва да бъдат всички гении, може би. Изключително силно е присъствието на Ясен Атанасов в ролята на Винсент. Дори визуално си приличат. Образите са изключително сложни, противоречиви, разкъсани между своето "за" и своето "не"."

В пиесата се представя и любовта, несподелената и споделената – сложна, красива, болезнена, окриляваща. В ролята на Винсент влиза Ясен Атанасов, а на Юрсюла, хазяйката – Мила Банчева. Жаклин Даскалова е в образа на Южени, Теодор Ненов – в Сам. Константина Георгиева е в образа на Анна. В сценографията на пиесата се използва и мултимедия с картини на Ван Гог. Сценограф на представлението е Васил Абаджиев, а музиката е на Мартин Каров. "Винсент в Брикстън“ е отличена през 2003 г. с награда "Лорънс Оливие“ за най-добра нова пиеса и номинация за награда „Тони“ за най-добра пиеса. 

Можете да гледате "Винсент е в Брикстън" на сцената на Театър 199 на 12 и на 25 юли от 20 ч.

Разговора с режисьора Владлен Александров можете да чуете от звуковия файл.

Фотограф – Иван Дончев, Театър 199

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25