На 19 юли руският президент Владимир Путин ще посети Техеран, където ще се срещне с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган и президента на Иран Ибрахим Раиси. Освен тристранната среща ще има и двустранни срещи, по-специално с Ердоган. Това съобщи пред журналисти правителственият говорител Дмитрий Песков миналата седмица. Според прессъобщението на Кремъл те са обсъдили ситуацията около Украйна в контекста на общите усилия за гарантиране на безопасното корабоплаване в Черно море и износа на зърно на световните пазари. Иран e втората страна, която Путин ще посети след началото на войната в Украйна.
"Посещението на президента Путин представлява отговор на предишното посещение на американския президент в Саудитска Арабия. Второто послание, което президентът Путин иска е да изпрати, е, че Русия не е изолирана. Иран, където той отива, се счита за изолирана държава, спрямо която има санкции от международната общност и САЩ", коментира за "Нашият ден" журналистът Мохамед Халаф.
Иран е важен партньор на Русия и отношенията са приятелски. В тази връзка се подготвя ново междудържавно споразумение. Посещението на Путин в Техеран не е случайно. То идва в контекста на много събития, свързани с войната в Украйна. Една от темите ще бъде ядреното споразумение, защото, ако то бъде подписано, това ще доведе до включването на Иран в международните санкции срещу Русия. Възможно е руският президент да поиска Иран да снабдява руската армия с дронове и това може да промени хода на войната в Украйна.
Русия, Турция и Иран са основните чуждестранни играчи във войната в Сирия от началото на 2011 година. В момента Иран е в позиция на страна, която се стреми да заеме мястото на Русия в Сирия. "След началото на войната в Украйна президентът Путин изтегли една голяма част от неговите, които се намираха в различни бази в Сирия, както и генералите, които участваха тази война", допълва Мохамед Халаф.
Целия коментар на Мохамед Халаф можете да чуете в звуковия файл.
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg