Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дали срещата в Техеран ще промени хода на войната в Украйна?

Техеран
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 19 юли руският президент Владимир Путин ще посети Техеран, където ще се срещне с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган и президента на Иран Ибрахим Раиси. Освен тристранната среща ще има и двустранни срещи, по-специално с Ердоган. Това съобщи пред журналисти правителственият говорител Дмитрий Песков миналата седмица. Според прессъобщението на Кремъл те са обсъдили ситуацията около Украйна в контекста на общите усилия за гарантиране на безопасното корабоплаване в Черно море и износа на зърно на световните пазари. Иран e втората страна, която Путин ще посети след началото на войната в Украйна. 

"Посещението на президента Путин представлява отговор на предишното посещение на американския президент в Саудитска Арабия. Второто послание, което президентът Путин иска е да изпрати, е, че Русия не е изолирана. Иран, където той отива, се счита за изолирана държава, спрямо която има санкции от международната общност и САЩ", коментира за "Нашият ден"  журналистът Мохамед Халаф.

Иран е важен партньор на Русия и отношенията са приятелски.  В тази връзка се подготвя ново междудържавно споразумение. Посещението на Путин в Техеран не е случайно. То идва в контекста на много събития, свързани с войната в Украйна. Една от темите ще бъде ядреното споразумение, защото, ако то бъде подписано, това ще доведе до включването на Иран в международните санкции срещу Русия. Възможно е руският президент да поиска Иран да снабдява руската армия с дронове и това може да промени хода на войната в Украйна.

Русия, Турция и Иран са основните чуждестранни играчи във войната в Сирия от началото на 2011 година. В момента Иран е в позиция на страна, която се стреми да заеме мястото на Русия  в Сирия. "След началото на войната в Украйна президентът Путин изтегли една голяма част от неговите, които се намираха в различни бази в Сирия, както и генералите, които участваха тази война",  допълва Мохамед Халаф.

Целия коментар на Мохамед Халаф можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преображение Господне

За да ги крепи във вярата и да ги увери, че наистина е Син Божи и Спасител, като ги отдалечава от помисли, Христос се явява на трима от Своите ученици в небесна слава. Свидетели на събитието са апостолите Петър, Йоан и Яков. След като ги завежда на планината Тавор, Синът Божи се преобразява пред тях, като лицето му светва като слънце, а дрехите му..

публикувано на 04.08.24 в 09:15

В индианските резервати има различни пластове – някои от тях бутафорни

Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване.  "Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за..

публикувано на 03.08.24 в 12:04

В Дуванлии – селото на тракийските могили

Дуванлии е село в Горнотракийската низина и в него живеят 565 души. То се намира в община Калояново и е на 24 километра от областния град Пловдив. Край селото е открит един от най-важните тракийски некрополи. Той се състои от над 50 могили – от V век пр. Хр. до Римската епоха. Изследван е през 1926-1929 година под ръководството на професор Богдан Филов...

публикувано на 03.08.24 в 08:45

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Отбелязваме 121 години от Илинденско-Преображенското въстание

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк, заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна и Илко. На днешния ден..

обновено на 02.08.24 в 09:33