Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите и ООН – как участват младежите във вземането на решения?

| обновено на 26.07.22 в 12:05
Ангел Митков, Цветелина Гарелова, Божидар Александров и Виктория Савова
Снимка: БНР

Младите хора и ООН – как участват младежите в процесите на вземане на решения? Какво представлява програмата "Български младежки делегати към ООН“, каква е резултатността на програмата до момента? Какви са приоритетите на новоизбраните делегати? 

В “Нашият ден“ представяме трима млади хора, които са връзката между институциите и младите в България. Това са: Ангел Митков – български младежки делегат към ООН с мандат 2021/2022, и новоизбраните младежки делегати – Виктория Савова и Цветелина Гарелова.

Цветелина Гарелова е завършила миналата година във Франция магистърска степен “Мениджмънт и устойчиво развитие“. Тя се занимава с устойчиво развитие в професионален план. В свободното си време обича доброволческата работа.

“Моето кандидатстване стана сравнително спонтанно, много малко преди крайния срок. Така мина първият кръг от конкурса, между втория и третия кръг четох една статия, в която се казваше нещо в духа – “Има много причини да бъдем песимисти, но младите хора са една причините да бъдем оптимисти и да гледаме позитивно на нещата. Тогава това много ме вдъхнови и ми даде нова перспектива върху целия конкурс“, казва тя в “Нашият ден“.

Виктория Савова е завършил МИО в УНСС. Тя открои основните проблеми на младежката заетост в България:

“Бих казала, че това е преходът от университет към реалната работна среда. Това, че всъщност образованието невинаги ни дава нужните практически умения за работа, която ни очаква в бъдеще.

“Програмата “Български младежки делегати“ към ООН се координира към дружеството на ООН в България с подкрепата на Министерството на външните работи. И всъщност вече 15 години България е лидер в младежкото овластяване на световно ниво. Особено преди 15 години немного от държавите по света са разполагали с такъв тип програма за младежко овластяване на ниво ООН. Нашата основна роля и цел е да представляваме младите хора, младежкото общество на България пред институциите на международно ниво“, казва Ангел Митков, 22-годишен, студент по право в Юридическия факултет на СУ.

“На първо място, след като влязох в нашия активен мандат от януари месец 2022 г., през февруари участвахме в Комисията по социално развитие с изказване, с което адресирахме наболялата тема за психичното здраве и как младите хора се чувстват след Covid кризата. Призовахме държавите-членки на ООН да обърнат по-сериозно внимание на този проблем и да вземат мерки за преодоляването му. Ние сме представители на страната и сме включени и в официалната делегация, и когато беше онлайн, и сега, когато се очертава да бъде на живо. Със сигурност това е голяма отговорност и в началото може би е малко стряскащо, но след като преодолееш този първоначален стрес, е окриляващо“, посочи още Митков.

Връзката между младите и институциите

“На международно ниво това са двете изказвания, които правим пред органите на ООН, но и не само. Като участваме в различни съпътстващи събития, там също се опитваме да предадем посланията от дискусията. Вече на национално ниво и в българските органи имаме добра комуникация с Министерството на младежта и спорта, Министерството на образованието – в тях работят много експерти, които са готови да чуят нашите искания. Макар и да е турболентна политическата ситуация и да е много трудно да се намери някакво постоянство в хората, с които се работи, има експерти, които са там постоянно“, казва той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05