Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София разказва истории

Снимка: Ани Петрова

Както всеки град с минало, столицата ни съчетава в многопластова картина сгради, улици и пейзажи от различни епохи. За архитекти и урбанисти това е изпит за талант и професионални умения, макар че в определени периоди, като т.нар. социализъм, новото брутално си е разчиствало терена за извисяване над всичко заварено. За съжаление нагли и пошли посегателства върху лицето и духа на града се извършват и днес пред очите ни.

И въпреки това София продължава да е очарователен, зелен и топъл европейски град, богат на история и гледки. Парадоксално или не, това се забелязва повече от гостите на столицата и страната ни.

Ако обаче сме склонни да вдигнем очи от обичайните си маршрути и да намерим място в обременената си памет за нещо ново, ще попаднем в една непозната София. Тъкмо такова преоткриване на града чрез разкази за неговите обитатели, създатели на сгради, архитектурни комплекси и съоръжения предлага екипът на "Исторически маршрути София". Софийските домове, "дворци", Женският пазар, старите улици в центъра крият имената на големи творци, колоритни личности и значими събития, които "оживяват" чрез спомените, документите и случките, издирени и подредени от урбаниста Здравко Петров и съмишленици.


По ненатрапчив и привлекателен начин "маршрутите" дават информация и знания, които със сигурност биха направили децата и младите хора чувствителни и грижовни към града. Затова е радостно, че отделни учители и училища проявяват интерес към обиколките. Има и специална онлайн поредица "Софийските училища", няколко епизода от която вече са готови и достъпни в интернет.

В рубриката "Всичко за образованието" Василена Мирчева, колежка и майка на двама ученици, споделя личните си впечатления от една обиколка около Женския пазар, а Здравко Петров разказва за идеята и потенциала на маршрутите да породят интерес, културни навици и любов към града у бъдещите му стопани.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42
проф. Люсиен Велева

В Мексико разделиха институтите на академията и ги обвързаха с университетите

"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от корозия", който по-късно прерасна и в инженерингова организация, но такива бяха времената тогава – един по един затваряха тези научноизследователски центрове." Това споделя в "Следобед за..

публикувано на 09.12.24 в 16:15