Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За българските скаути и новите им каузи

Скаутското движение  има повече от век история.  Възниква през 1907 г. във Великобритания и е насочено към духовното израстване, физическото укрепване и обществената реализация на младите хора. Днес световното скаутско движение обхваща над 40 милиона младежи от 223 страни и територии по света. У нас то се появява само няколко години след началото в Англия, но в продължение на десетилетия напълно изчезва. Възражда се през 90-те години на ХХ век.


 "Организацията на българските скаути" е единствената за България пълноправна членка на Световната организация на скаутското движение. Тя работи изцяло на доброволчески принцип. Членовете ѝ в момента са около 1500. Скаутски клубове действат в няколко града. Децата и младежите са разпределени в групи по възраст от 7 до 26 години, а възрастните доброволци се подбират и обучават специално. Голяма част от тях са родители на малките скаути. Дейността на скаутите включва тренировки и състезания, опознаване и грижа за природата, походи, палаткови лагери, сборове, обучения, общественополезни акции. Макар че за тях не се чува много, скаутите са сред доброволците, събиращи помощи и посрещащи бежанци от Украйна. В кампанията "Заедно за българските реки" те почистват бреговете и коритата на реките от замърсявания.  


Целия разговор със Слав Светлозаров можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42
проф. Люсиен Велева

В Мексико разделиха институтите на академията и ги обвързаха с университетите

"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от корозия", който по-късно прерасна и в инженерингова организация, но такива бяха времената тогава – един по един затваряха тези научноизследователски центрове." Това споделя в "Следобед за..

публикувано на 09.12.24 в 16:15