Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Димитър Александров: Близо сме до чистата и достъпна енергия

България може да стане вход в Европа за разработването на нов енергиен източник

Снимка: БНР

В търсене на чиста и достъпна енергия за човечеството – какви са възможните прототипи на електроцентрала и топлоцентрала в бъдещето? Какви са научните открития и разработки в енергийния сектор и съдбата им с днешна дата?

“Посветил съм живота си и моята научна кариера точно на реализацията на нова технология, която е абсолютно чиста и е свързана със студен ядрен синтез. Имах щастието при научните ми изследвания да извърша успешни експерименти на студен ядрен синтез“, казва в “Нашият ден“ проф. Димитър Александров, ръководител на научна лаборатория в Lakehead University в Канада.

Близо ли сме до чистата и достъпна енергия?

“Да, смея да твърдя, че се намираме точно до този праг. Експериментите бяха извършени в моята лаборатория, претендирам, че това са първите успешни експерименти в областта на студен ядрен синтез, водещи до значително отделяне на енергия за сравнително кратък период, говорим за секунди. Експериментите са повторяеми, което означава, че може да се мисли за разработването на нов енергиен източник, първоначално във вариант на прототип“, каза още проф. Александров и допълни:

“Експериментите могат да се считат за необходимата база за непосредствено развитие на нова технология за добиване на енергия, независима от изкопаеми горива. Няма въглеродни емисии, независима е и от времето. Ядрена енергия е, но не е свързана с излъчването на радиация и с натрупването на радиоактивни отпадъци, а е и евтина.

Има интерес към получените резултати, но трябва да се отчете и факторът конкуренция. Има много въпроси, които се отправят към мен по отношение на самия процес. Това е процес, който дава енергия и същите продукти, както процесите в слънцето и тези при водородната бомба, но без външна радиация. Той е абсолютно контролируем.“


Приложенията...

“Самото откритие и технология могат да се използват за разработката на енергийни източници по отношение на производството на електричество, като говорим за малки енергийни източници, които да захранват едно домакинство, което не е най-ефективният модел. По-скоро захранване на изолирано селище, което в момента използва дизелови генератори, които са неекологични. Технологията може да бъде приложена и в изграждането на големи енергийни мощности, които да бъдат включени към национална електропреносна мрежа“, каза още проф. Александров в интервю за БНР и информира:

“В момента говорим за начало на един европейски проект, където откритието ще бъде материализирано по отношение на изграждането на нов енергиен източник, като желанието ми е България да бъде входна точка към Европа в това отношение. България може да стане входна точка в Европа по отношение на разработването на нов енергиен източник“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12