Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Димитър Александров: Близо сме до чистата и достъпна енергия

България може да стане вход в Европа за разработването на нов енергиен източник

Снимка: БНР

В търсене на чиста и достъпна енергия за човечеството – какви са възможните прототипи на електроцентрала и топлоцентрала в бъдещето? Какви са научните открития и разработки в енергийния сектор и съдбата им с днешна дата?

“Посветил съм живота си и моята научна кариера точно на реализацията на нова технология, която е абсолютно чиста и е свързана със студен ядрен синтез. Имах щастието при научните ми изследвания да извърша успешни експерименти на студен ядрен синтез“, казва в “Нашият ден“ проф. Димитър Александров, ръководител на научна лаборатория в Lakehead University в Канада.

Близо ли сме до чистата и достъпна енергия?

“Да, смея да твърдя, че се намираме точно до този праг. Експериментите бяха извършени в моята лаборатория, претендирам, че това са първите успешни експерименти в областта на студен ядрен синтез, водещи до значително отделяне на енергия за сравнително кратък период, говорим за секунди. Експериментите са повторяеми, което означава, че може да се мисли за разработването на нов енергиен източник, първоначално във вариант на прототип“, каза още проф. Александров и допълни:

“Експериментите могат да се считат за необходимата база за непосредствено развитие на нова технология за добиване на енергия, независима от изкопаеми горива. Няма въглеродни емисии, независима е и от времето. Ядрена енергия е, но не е свързана с излъчването на радиация и с натрупването на радиоактивни отпадъци, а е и евтина.

Има интерес към получените резултати, но трябва да се отчете и факторът конкуренция. Има много въпроси, които се отправят към мен по отношение на самия процес. Това е процес, който дава енергия и същите продукти, както процесите в слънцето и тези при водородната бомба, но без външна радиация. Той е абсолютно контролируем.“


Приложенията...

“Самото откритие и технология могат да се използват за разработката на енергийни източници по отношение на производството на електричество, като говорим за малки енергийни източници, които да захранват едно домакинство, което не е най-ефективният модел. По-скоро захранване на изолирано селище, което в момента използва дизелови генератори, които са неекологични. Технологията може да бъде приложена и в изграждането на големи енергийни мощности, които да бъдат включени към национална електропреносна мрежа“, каза още проф. Александров в интервю за БНР и информира:

“В момента говорим за начало на един европейски проект, където откритието ще бъде материализирано по отношение на изграждането на нов енергиен източник, като желанието ми е България да бъде входна точка към Европа в това отношение. България може да стане входна точка в Европа по отношение на разработването на нов енергиен източник“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54