Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира проект за подобряване нивото на дигитализация на различните бизнеси

Business Tree е поредица от срещи на софтуерния сектор с компании и организации от други сектори с цел да се представят внедрени добри примери, да се идентифицират проблемите и да се търсят работещи решения

БАСКОМ инициира серия от тематични срещи с отделни сектори и цели индустрии - част от българската икономика, за да подпомогне процеса по дигитализацията на компаниите. Инициативата цели да осъществи контакт между софтуерни фирми, които предлагат съответни дигитални продукти и услуги и компании, които търсят подобни решения в своите сфери.

До каква степен концепцията за дигитализация е позната на компаниите? Какви ползи очакват от нея? Кои аспекти на дигитализацията са най-подходящи за съответните фирми? Умната среда и мобилната интеграция на бизнеса ли са най-важните тенденции в дигиталната трансформация? Какви са най-честите проблеми пред внедряването на дигитална стратегия в дадена компания? Кои софтуерни решения са успешно въведени в конкретната сфера и какви са резултатите? Това са само част от въпросите, които ще бъдат предмет на бизнес срещите.

Първото публично представяне на Business Tree ще бъде по време на форума DigiPay на 5 октомври от 15.45 ч. в Интер Експо Център.

От БАСКОМ са убедени, че добрият пример с финтех сектора може да се превърне в заразителен дори и за най-консервативните бизнеси в България. От асоциацията планират следващите срещи от инициативата Business Tree да бъдат с компании от сферата на образованието и енергетиката.

“Бъдете положителни, слагайте парче сърце във всичко, което правите и резултатите ще дойдат сами“, казва в ефира на “Нашият ден“ Марина Шидероф, член на УС на БАСКОМ и допълва:

“Една от основните идеи на формата е да помогне на компаниите да изградят точно тази стратегия, защото всеки успешен предприемач знае, че всичко е въпрос на правилна стратегия – точното време, точното място, точният пазар. Същото важи и за процеса на дигитализация, в който, ако това не твоята домейн експертиза, ако не е твоята индустрия, имаш нужда от помощ, от правилен съвет как да го стратегираш и как да го изпълниш. Основният проблем в момента е, че компаниите работят на парче, внедряват решения без ясна стратегия. Нещата не са холистични, допускат се доста грешки и това води до ниски резултати“.

“Стремим се да организираме колкото можем повече такива събития, за да разкажем колкото можем повече успешни истории и да дадем много добър старт на всички тези, които осъзнават и имат желание да се дигитализират и изобщо да влязат в бъдещето“, посочва още тя.

Според нея “светът е на можещите и знаещите и единственото, което има значение, е да можеш и да правиш неща“.

“Тогава няма спирки и граници. Когато към това добавиш и парче сърце, страст и енергия, буквално ти се отваря светът. В Ай ТИ сектора отдавна не говорим за мъже и жени. За жените просто е по-безинтересно в тази професия и за мен това е основната причина да има по-малко дами“.

“Оформихме се като най-гъвкавият сектор, в който всичко е възможно. Лично за мен работата на живо си остава най-качественият и най-устойчив метод. Много искам да стартираме тази инициатива, много искам да помогнем и да успеем да създадем добавена стойност, както за нашите компании и членове, така и за всички останали“, казва още Шидеров в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26