От нейните ръце излизат пъстри торби, черги, даже и модерни раници, изтъкани от естествени материали, които са неделима част от корените и традициите ни.
Тъкачката Ирена Бучкова всяка сутрин сяда зад стана в една тъкачница в София.
Ето как преминават епизодите на нейния ден:
“Това е занаят, който се изработва с тъкани, предназначени за облекло, постелки и завивки. В него има законни корени от нашите български земи“, разказва Бучкова в ефира на “Нашият ден“.
Трудно ли се възраждат корените?
“Не е лесно, в нашия забързан свят, който изобилства от всевъзможни тъкани, в който масово са навлезли изкуствените влакна. От тази гледна точка бих казала, да, трудно е, но същевременно хората, които имат нужда от живата енергия, от свързване с корена, имат друг вид потребност. Тези хора имат нужда от нашия занаят, който дава една невидима енергия, която дава на човека, като го свързва с цветовете, тъй като моите черги са изключително пъстри.
Всеки един цвят има своята енергия – вълната е жива, дърветата, от които са изработени становете, са уникални, всичко това, съчетано в едно, дава жива връзка с корена и със самия дух на човека, който ползва тези продукти“, посочва още тя.
Бучкова разказва още в интервю за БНР, че нещата се купуват от хора с различен вид духовна насоченост и потребност:
“Всеки един от нас е в определен стадий в своя личен път и има различна потребност, чисто енергийно. Всякакъв тип хора, като възрастова граница, се интересуват от тях. Възвръща се потребността чрез занаятите да се свържем с нашата позабравена коренова система, тъй като имаме потребност“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
"Прогледай, твоята вяра те спаси", казва Господ Иисус Христос на един нещастен слепец в евангелското четиво, посветено на йерихонския слепец. Когато Христос призовава Йерихонския слепец при Себе си, Той го пита: "какво искаш да ти сторя?"... И той отвърнал: "дай ми да прогледам!" Той съзнава своята телесна слепота, а ние в по-голямата си част не..
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg