Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джаз меса за златен юбилей

На 13 октомври от 11 часа в предаването "Музикална мрежа" ще звучи Missa Jubileum Aureum ("Меса за златен юбилей") за биг бенд, хор и орган на немския композитор, аранжор и диригент Крис Уолдън.

Албумът е реализиран през август 2022 г. с участието на LMR джаз оркестър, солистите вокалисти Кърт Елинг и Тиърни Сътън, хорът към католическата църква "Св. Доминик" и органиста Саймън Бери.

Джаз месата е по поръчка и идея на тромбониста и предприемач от долината Напа в Калифорния Тед Хол, (в чест на неговата 50-годишнина от сватбата), който мечтае за монументално произведение, съчетаващо традиционната латинска литургия и джаза.

Мечтата на Тед Хол за смесване на класическата меса с джаз, датира още от 1969 год. като член на биг бенда на Тед Джоунс и Мел Луис.Още оттогава прави опити в тази насока, като композира заупокойна литургия за Робърт Кенеди, излъчена по телевизионния канал PBS.

Всички композиции и аранжименти в "Джаз меса за златен юбилей" на Крис Уолдън са в сътрудничество с Тед Хол (член и основател на LMR джаз оркестър).

Произведението е уникално като композиция, тъй като в основата му са заложени петте части на класическата меса (Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei), които знаем от творбите на Бах, Моцарт, Хендел и много други композитори.

Гласовете на Кърт Елинг и Тиърни Сътън са още едно похвално попадение в подбора на музикалния състав, чието присъствие помага за по-силното въздействие на творбата върху публиката. Различните нюанси на тембрите им излъчват благородство, смирение, на моменти романтичност, но и мощ.

Триумфално изливащият се звук на органа, сливането на хоровите партии с оркестъра, както и соловите партии на някои инструменти, ни доближават до божествената святост на месата. 

Превъзходна е работата на холивудския композитор и аранжор Крис Уолдън. За пореден път доказва уменията си в оркестрирането за голям състав и разкрива безмерната красота на джаз хармонията в съчетание с благата и вечна църковна музика

Освен, изброените по-горе главни действащи лица в "Джаз меса за златен юбилей", ето и някои музиканти също участващи в нея: саксофонистите Мери Фетиг, Арън Лингтън и Том Скот, тромбонистите Майкъл Дейвис и Джон Бръмъл, Джон Л. Уорли - младши (тромпет/флюгелхорн), Брайън Нова (китара), Шели Бърг (пиано), Гари Новак (барабани), Карлитос дел Пуерто (бас).

"Крис Уолдън и неговия велик оркестър, вдъхват нов живот в нашата обичана бигбендова традиция. Браво, Крис…
продължавай да поддържаш огъня!"

Джон Уилямс

По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Модерна Британия ни идва на крака: "Едитърс" в НДК

България най-после има потвърдена дата за отложения миналата година концерт на "Едитърс" – една от най-добрите съвременни европейски групи на живо. Куул Британия ни идва на крака за шоу в зала 3 на НДК на 29 август . Събитието е част от серията Sofia Solid , която тази година предложи силни изяви на Кори Тейлър, "Мегадет", Брус Дикинсън и "Дъ..

публикувано на 26.08.24 в 12:29
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30

Отбелязваме 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет"

Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала...

публикувано на 09.08.24 в 12:30