Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на втората книга на Иван Панкев

“България нашир и длъж“ – 31 неочаквани дестинации

Иван Панкев в студиото на "Нашият ден"
Снимка: Мария Костова

Фотографът Иван Панкев ще представи книгата си "България нашир и длъж“ в София. Събитието е на 20 октомври (четвъртък) в книжен център "Гринуич“, съобщават издателите.

Книгата излиза две години след "Планините на България“, в която фотографът събира преживявания от изкачването на най-високите върхове на всички 42 планини в България

“България нашир и длъж“ е втората книга на Иван Панкев. В нея можете да откриете пленителни зимни пейзажи, избухнали в златна есен гори, дълбоки каньони, скални отвеси, цъфнали овошки и окъпани в слънце и море плажове.

Това е втората книга на Иван Панкев съдържа всичко това и още много от красотата и мистерията на България.

Фотографът и пътеписец продължава делото, което започна с книгата си „Планините на България“, като тук той слиза от планинските първенци и търси и други интересни и непознати места.

Странстванията му го отвеждат от най-западната до най-източната точка на страната ни, от най-високия връх до морския бряг, през географския център на България и по границите ѝ, които следват реки и планински била.

Иван Панкев тръгва със сал по Дунав; слиза до водохранилището на средновековна крепост, където водите все още са кристално чисти; изследва най-малко посещавания дял на Рила, където липсват маркирани пътеки. Авторът се катери по огромни метални кули насред гората и посещава обезлюдени села. Влиза в издълбаните в отвесни скали килии на средновековни отшелници и се диви на антични мегалитни светилища.

От пътеписите на Иван Панкев ще научите, че дори в равнината може да откриете планински пейзажи, ще разберете къде се намират Малкият и Големият Рай, кой връх прилича на орел с разперени криле, откъде минава световната ос, къде свършва българският Камино и къде е краят на Понтийската степ. Тази книга описва 31 маршрута из България - някои по-лесни и достъпни, дори и за туристи с деца, а други - екстремни и изискващи както сериозна подготовка, така и известна доза смелост и приключенски дух.

Кои са тези дестинации и коя е най-интересната сред тях - чуйте в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12