Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Terra Култура

Ще се възроди ли школата за реставратори в Брацигово?

Снимка: @Starinitednes

Школата за архитектурно-строителна реставрации в Брацигово е част от една цялостна концепция за опазване на културното наследство. След проведения форум през 2021 г. в Брацигово, Камара на архитектите в България Регионална колегия София Област съвместно с Община Брацигово и Камара на строителите в България, бе подписан меморандум за сътрудничество. Двете браншови организации в партньорство с Община Брацигово работят в посока на създаване на образователен център за архитектурно строителна реставрация в сградата на бившия строителен техникум в града, която от дълги години е неизползваема в "Нашият ден", коментира общинският съветник арх. Младен Китов.

"Основното, което трябва да се направи е да се придобият практически умения от всички специалисти. Теоретичната част е задължителна, но ако няма практически обучения няма как хората да придобият тези умения и да се получават добри реализации на реставрацията. Брацигово разполага с богато недвижимо културно наследство от целия диапазон – археологически паметници, сгради, като и традиционни техники за строителство и традиционни занаяти. Разполага с музей и читалище, което може да се ползва като център за осъществяване на конференции. Необходимо е да се възроди училището за традиционни техники. Основната цел е да бъде създадена национална школа по архитектурна и строителна реставрация за подготовка на кадри в сградата на бившия строителен техникум в града, която от дълги години е неизползваема", обясни архитект Китов.

За старата брациговска архитектура 

"Разкри се една стара сграда Каменната Мааза, защото беше скрита зад едни стари сгради. Ние сме много щастливи, защото успяхме върху нея да организираме целия процес на една реставрация и да направим едно генерално упражнение за това, което ще случва в този образователен център“, казва архитект Китов.
Каменна Мааза  - Брацигово

Сдружение "Наследство - Брацигово" си поставя да цел да работи за възстановяването на уменията за работа със стари техники и технологии като по този начин да подпомага формирането на Образователен център за архитектурна и строителна реставрация в град Брацигово. 

През тази година се проведоха две практически работилници се съсредоточиха върху две основни задачи. За изработването на каменни корнизи, които да попълнят липсващите участъци от стрехата на Маазата , както и обучение в техниките за приготвяне и работа с т.нар. "горещ хоросан“ като с приготвените разтвори възстановиха фигурите на част от стените в къщата, допълва арх. Младен Китов.

Целия разговор с Младен Китов ще чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45