Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможно ли е възраждането на школата за реставратори в Брацигово

Професионалната гимназия по строителство и архитектура в гр. Брацигово.
Снимка: facebooк/Starinitednes

Известна е силата на брациговските майстори-строители и изкуството на реставрацията с древни корени в града. Ще се възроди ли школата за реставратори в Брацигово?

Темата коментира в “Нашият ден“ арх. и общински съветник Младен Китов.

“Школата за реставрация е част от една цялостна концепция за опазване на културното наследство, в която екип от реставратори, начело с арх. Георги Цапков, арх. Десислава Димитрова, предложихме на един форум, който се проведе в Брацигово през септември, посветен на опазване на културното наследство, една концепция за създаване на школа за архитектурно-строителна реставрации.

Всички участници във форума се обединиха около това, че има липса на кадри в сферата на реставрацията.


По данни на Националния институт за културно наследство, мисля, че са около 40 хил., от които не всички са детайлно разработени и не всичките имат режим на опазване.

Националната школа, която искаме да създадем, ще реши проблема с липсата на кадри в целия диапазон на процеса."

В рамките на тридневния форум подготвихме един меморандум за сътрудничество.

"Разполагаме с изключително добра база, която не се ползва от няколко години, бившият Строителен техникум, който съществува от 1912 г. първоначално като Дърводелска образцова гимназия и постепенно се разраства. Имаме и читалище, което е страхотно и като архитектура.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

Историята на храма в село Брест можете да чуете от разказа на Венета Йочева, читалищен деец и общественик в “Нашият ден“

facebook/Кметство-Брест

Снимка: facebooк/Starinitednes,facebook/Кметство-Брест

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03