Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Наталия Темелкова

Защо заболеваемостта от диабет непрекъснато нараства?

Световен ден на диабета
Снимка: @pixabay

Наскоро проведени проучвания показват, че пациентите с диабет в България са  около 519 000. Предполага се, че други 134 000 не знаят, че имат, а над 230 000 са в състояние на пред диабет. Това е изключително тревожна статистика в резултат на обездвижването, наднорменото тегло, на тежкия стрес и липсата на достатъчно навременна профилактика. Очакванията са този процес да прогресира, посочва в "Нашият ден" д-р Наталия Темелкова, ендокринолог в Александровска болница.

"Диабетът се развива тихо, безсимптомно, но последиците са в значително увеличаване на честотата на сърдечно съдовите заболявания, усложнения на бъбречните, на очните и различни други проблеми, които във времето създава, това заболяване“, твърди Темелкова.

Доброто лечение на захарния диабет е сложен и комплексен процес. Според д-р Темелкова хората с диабет тип 1 са много по-малко на брой, те имат недостиг на инсулин и обичайно не се наблюдава наднормено тегло. В 80% от случаите на диабет тип 2 са хора с наднормено тегло. При тях не се говори за диета, а за начин на живот и хранителна терапия.
През последните години се налага нуждата от комплексна метаболитна грижа, която включва контрол на кръвната захар, артериалното налягане, понижаване на стойностите на холестерола, редуциране на телесното тегло и намаляване на рискови фактори като вредни навици.

"Голямата грешка, която продължават да правят хората с диабет е, че мерят само сутрешни стойности, което в много случаи не е достатъчно", казва д-р Темелкова.

И допълва, че новите медикаменти за диабет тип 2 имат многопосочен ефект. Не са само намаляват кръвната захар, но доста от тях водят и до редукция на тегло, което е много сериозен плюс и подобряват липидния профил. Новите групи медикаменти повлияват на бъбречното увреждане и промените в сърцето.  

Масовият скрининг за диабет трябва да започне след 35-40 години. Но, вече се среща диабет тип 2 при деца и трябва индивидуално да се прецени, като се вземат предвид степените на скрининг.

Целия разговор с д-р Наталия Темелкова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13