Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Наталия Темелкова

Защо заболеваемостта от диабет непрекъснато нараства?

Световен ден на диабета
Снимка: @pixabay

Наскоро проведени проучвания показват, че пациентите с диабет в България са  около 519 000. Предполага се, че други 134 000 не знаят, че имат, а над 230 000 са в състояние на пред диабет. Това е изключително тревожна статистика в резултат на обездвижването, наднорменото тегло, на тежкия стрес и липсата на достатъчно навременна профилактика. Очакванията са този процес да прогресира, посочва в "Нашият ден" д-р Наталия Темелкова, ендокринолог в Александровска болница.

"Диабетът се развива тихо, безсимптомно, но последиците са в значително увеличаване на честотата на сърдечно съдовите заболявания, усложнения на бъбречните, на очните и различни други проблеми, които във времето създава, това заболяване“, твърди Темелкова.

Доброто лечение на захарния диабет е сложен и комплексен процес. Според д-р Темелкова хората с диабет тип 1 са много по-малко на брой, те имат недостиг на инсулин и обичайно не се наблюдава наднормено тегло. В 80% от случаите на диабет тип 2 са хора с наднормено тегло. При тях не се говори за диета, а за начин на живот и хранителна терапия.
През последните години се налага нуждата от комплексна метаболитна грижа, която включва контрол на кръвната захар, артериалното налягане, понижаване на стойностите на холестерола, редуциране на телесното тегло и намаляване на рискови фактори като вредни навици.

"Голямата грешка, която продължават да правят хората с диабет е, че мерят само сутрешни стойности, което в много случаи не е достатъчно", казва д-р Темелкова.

И допълва, че новите медикаменти за диабет тип 2 имат многопосочен ефект. Не са само намаляват кръвната захар, но доста от тях водят и до редукция на тегло, което е много сериозен плюс и подобряват липидния профил. Новите групи медикаменти повлияват на бъбречното увреждане и промените в сърцето.  

Масовият скрининг за диабет трябва да започне след 35-40 години. Но, вече се среща диабет тип 2 при деца и трябва индивидуално да се прецени, като се вземат предвид степените на скрининг.

Целия разговор с д-р Наталия Темелкова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26