Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Дончо Етугов:

Как да се грижим за кожата през зимата ?

Студените месеци са времето за разкрасителни процедури

Снимка: @pixabay

Студеното време е безмилостно към кожата, тъй като я изсушава и може да причини сърбеж и раздразнение. От студа кожата загрубява, а топлината на закрито изсмуква влагата от нея и я изсушава. За правилната грижата през зимните месеци в "Нашият ден" разказва доц. д-р Дончо Етугов, дерматолог, главен асистент в Катедрата по дерматология и венерология на Медицинския университет – София.

"Кожата е най-достъпния и най-видимия орган, който можем да прочетем като книга. Това, което организмът излъчва като сигнали. Дерматологията е диагностична специалност и в помощ на останалите специалности и с нея можем да предвидим първите признаци на еднокринологични заболявания, инфекциозни и злокачествени, на обменни", посочва доц.д-р Етугов.

И допълва, че през зимата е добре откритите части да са добре хидратирани и да се избират богати на липиди алкални продукти, които да възстановят водно-липидната мантия. Продуктите, които се използват, трябва да бъдат по-плътни, да имат по-добра хидратация и по-добра защитна функция.

"Колкото е по-суха кожата, толкова по-плътен да е продукта и колкото е по-мазна кожата да се използва по-умерено мазен продукт", посочва дерматологът.

Хигиенната грижа се променя според сезона. В студените месеци не се препоръчва измиването на кожата със силни активни детергенти, ако говорим за кожата на лицето сапун и душ гелове, които разпрашават на малки частички и разрушават липидния слой и кожата се изсушава. Хубаво е и през зимата да се използват мицеларни разтвори, измиване само с вода.

Според експерта през зимата, трябва да се грижим да не обезмасляваме кожата. Изострят и болестите на съединителната тъкан при които имаме засягане на кръвоснабдяването, това са склеродермия и някои форми на лупус, при които поради самия патологичен процес, съдовете са стеснени и не доставят достатъчно количество кръв най-вече в крайниците и в периферията, допълва експертът.

 "Всички процедури, които са свързани с нарушаване на повърхността на кожата, това са лазери, пилинги и процедури, които отнемат част от повърхностния слой от епидермиса, могат да стимулират образуването на кожен пигмент. Рискът един такъв пациент да пигментира през зимата е много по-минимален“, посочва доц. Едухов.

И припомня, че и през зимата, трябва да използва слънцезащитен крем с подходящ защитен фактор.

Повече за грижата за кожата през студените месеци можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20