Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да бъдеш учител по добрина или историята на доброволчески клуб "Усмивка"

На 5 декември отбелязваме Международния ден на доброволеца. За първи път той се чества през 1985 г. по решение на ООН като знак на признателност към приноса на доброволците и неправителствените организации за икономическото и социалното развитие на обществото. 

Да бъдеш учител по добрина и какви са инициативите на доброволчески клуб "Усмивка" в "Нашият ден“ разказва Мария Петкова, учител в СУ "Васил Левски", гр. Вълчи дол. За поредна година тя е инициатор и вдъхновител на  благотворителна кампания.
Историята на Мария Петкова, учител в СУ "Васил Левски", гр. Вълчи дол, която за поредна година организира благотворителна кампания съвместно със своите ученици под наслов "Подари хранителни продукти и усмивки на самотни възрастни хора".

През 2016 г. училището кандидатства по проект, в който се изисква да се направи доброволчески клуб. Когато става ясно, че проектът е одобрен, Мария Петкова е посочена за ръководител. Заедно с децата те решават, че това благородно начинание е важно и до днес то продължава да съществува.

"Много кампании сме имали във времето досега. Правили сме две кампании за Дом за деца "Виница“ за събиране на дрешки, обувки и хранителни продукти. Имаме кампания за самотните възрастни хора, която продължава от 2019 г.. Посещаваме възрастните хора два пъти в годината за Коледа и за Велик ден“, посочва Мария Петкова.

И допълва, че са реализирани две кампании за бежанците. Една беше за децата бежанци към Съвета на жените бежанки, като събирахме учебни материали. След началото на войната в Украйна направихме голяма кампания за събиране на хранителни продукти за бежанците от зоната на конфликта, заедно с Украинския център в град Варна.

"Преди всичко уча децата на толерантност. Да знаят, че хората по света и в нашия град, в нашата община са различни. Има бедни, но и богати хора. Има хора със щастливи семейства с много деца и внуци. Но има и такива, които имат тъжна съдба“, споделя Мария Петкова.

Тазгодишната кампанията е в ход до 15 декември и всеки, който желае, може да изпрати пакет по куриер за своя сметка до клуб "Усмивка“, СУ "Васил Левски", гр. Вълчи дол.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Снимка - архив,  СУ "Васил Левски" -  гр. Вълчи дол
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08