На 5 декември отбелязваме Международния ден на доброволеца. За първи път той се чества през 1985 г. по решение на ООН като знак на признателност към приноса на доброволците и неправителствените организации за икономическото и социалното развитие на обществото.
Да бъдеш учител по добрина и какви са инициативите на доброволчески клуб "Усмивка" в "Нашият ден“ разказва Мария Петкова, учител в СУ "Васил Левски", гр. Вълчи дол. За поредна година тя е инициатор и вдъхновител на благотворителна кампания.
Историята на Мария Петкова, учител в СУ "Васил Левски", гр. Вълчи дол, която за поредна година организира благотворителна кампания съвместно със своите ученици под наслов "Подари хранителни продукти и усмивки на самотни възрастни хора".
През 2016 г. училището кандидатства по проект, в който се изисква да се направи доброволчески клуб. Когато става ясно, че проектът е одобрен, Мария Петкова е посочена за ръководител. Заедно с децата те решават, че това благородно начинание е важно и до днес то продължава да съществува.
"Много кампании сме имали във времето досега. Правили сме две кампании за Дом за деца "Виница“ за събиране на дрешки, обувки и хранителни продукти. Имаме кампания за самотните възрастни хора, която продължава от 2019 г.. Посещаваме възрастните хора два пъти в годината за Коледа и за Велик ден“, посочва Мария Петкова.
И допълва, че са реализирани две кампании за бежанците. Една беше за децата бежанци към Съвета на жените бежанки, като събирахме учебни материали. След началото на войната в Украйна направихме голяма кампания за събиране на хранителни продукти за бежанците от зоната на конфликта, заедно с Украинския център в град Варна.
"Преди всичко уча децата на толерантност. Да знаят, че хората по света и в нашия град, в нашата община са различни. Има бедни, но и богати хора. Има хора със щастливи семейства с много деца и внуци. Но има и такива, които имат тъжна съдба“, споделя Мария Петкова.
Тазгодишната кампанията е в ход до 15 декември и всеки, който желае, може да изпрати пакет по куриер за своя сметка до клуб "Усмивка“, СУ "Васил Левски", гр. Вълчи дол.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg