Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да бъдеш учител по добрина или историята на доброволчески клуб "Усмивка"

На 5 декември отбелязваме Международния ден на доброволеца. За първи път той се чества през 1985 г. по решение на ООН като знак на признателност към приноса на доброволците и неправителствените организации за икономическото и социалното развитие на обществото. 

Да бъдеш учител по добрина и какви са инициативите на доброволчески клуб "Усмивка" в "Нашият ден“ разказва Мария Петкова, учител в СУ "Васил Левски", гр. Вълчи дол. За поредна година тя е инициатор и вдъхновител на  благотворителна кампания.
Историята на Мария Петкова, учител в СУ "Васил Левски", гр. Вълчи дол, която за поредна година организира благотворителна кампания съвместно със своите ученици под наслов "Подари хранителни продукти и усмивки на самотни възрастни хора".

През 2016 г. училището кандидатства по проект, в който се изисква да се направи доброволчески клуб. Когато става ясно, че проектът е одобрен, Мария Петкова е посочена за ръководител. Заедно с децата те решават, че това благородно начинание е важно и до днес то продължава да съществува.

"Много кампании сме имали във времето досега. Правили сме две кампании за Дом за деца "Виница“ за събиране на дрешки, обувки и хранителни продукти. Имаме кампания за самотните възрастни хора, която продължава от 2019 г.. Посещаваме възрастните хора два пъти в годината за Коледа и за Велик ден“, посочва Мария Петкова.

И допълва, че са реализирани две кампании за бежанците. Една беше за децата бежанци към Съвета на жените бежанки, като събирахме учебни материали. След началото на войната в Украйна направихме голяма кампания за събиране на хранителни продукти за бежанците от зоната на конфликта, заедно с Украинския център в град Варна.

"Преди всичко уча децата на толерантност. Да знаят, че хората по света и в нашия град, в нашата община са различни. Има бедни, но и богати хора. Има хора със щастливи семейства с много деца и внуци. Но има и такива, които имат тъжна съдба“, споделя Мария Петкова.

Тазгодишната кампанията е в ход до 15 декември и всеки, който желае, може да изпрати пакет по куриер за своя сметка до клуб "Усмивка“, СУ "Васил Левски", гр. Вълчи дол.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Снимка - архив,  СУ "Васил Левски" -  гр. Вълчи дол
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00