Една стара френска поговорка е отправна точка в разговора с доц. Светослав Ханджиев – диетолог и специалист по хранене. Екипът неслучайно подбра темата по време на Коледните пости и в навечерието на Рождество Христово, защото храната е в основата на човешкия живот, но културата на хранене изисква доста усилия.
Диети, пости, анорексия, рационално хранене, балканска и средиземноморска кухня, ползите и рисковете от консумиране на кисело зеле, свинска мас и прекаленото количество сол – широк спектър от теми коментира доц. Ханджиев в седмичното издание "За здравето".
Изводите – тях оставяме за всеки поотделно, но склонността ни да прекаляваме на празничната трапеза трябва да бъде преосмислено. Защото здравословните последствия са много – висок холестерол, метаболитен синдром, завишени стойности на артериалното налягане... И цената плаща всеки от нас – при това за дълго време, с трайни последици за общото ни здраве.
В цялата структура на предаването бяха "вградени" познати фрази и мисли от областта на храненето:
"Ние се храним, за да живеем, а не живеем, за да се храним" – акад. Ташо Ташев, основател на българската школа в областта на храненето.
"Храненето е единственото удоволствие, достъпно за всички възрасти" – пълният текст, написан на паметника на френския съдия, политик и цигулар от 18 век Саварен (Жан Антелм Брия). Без да е практикувал професионално готварство, с неговото име са свързани не само любими десерти, но и прочутият специалитет фондю със сирене.
В рубриката "Акценти от седмицата" редакторът Кирил Чобанов акцентира върху мащабната кръводарителска кампания във Варна, а за книга със стари традиционни български методи на лечение и целебни билки разказа Ивайло Шопски.
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg