Една стара френска поговорка е отправна точка в разговора с доц. Светослав Ханджиев – диетолог и специалист по хранене. Екипът неслучайно подбра темата по време на Коледните пости и в навечерието на Рождество Христово, защото храната е в основата на човешкия живот, но културата на хранене изисква доста усилия.
Диети, пости, анорексия, рационално хранене, балканска и средиземноморска кухня, ползите и рисковете от консумиране на кисело зеле, свинска мас и прекаленото количество сол – широк спектър от теми коментира доц. Ханджиев в седмичното издание "За здравето".
Изводите – тях оставяме за всеки поотделно, но склонността ни да прекаляваме на празничната трапеза трябва да бъде преосмислено. Защото здравословните последствия са много – висок холестерол, метаболитен синдром, завишени стойности на артериалното налягане... И цената плаща всеки от нас – при това за дълго време, с трайни последици за общото ни здраве.
В цялата структура на предаването бяха "вградени" познати фрази и мисли от областта на храненето:
"Ние се храним, за да живеем, а не живеем, за да се храним" – акад. Ташо Ташев, основател на българската школа в областта на храненето.
"Храненето е единственото удоволствие, достъпно за всички възрасти" – пълният текст, написан на паметника на френския съдия, политик и цигулар от 18 век Саварен (Жан Антелм Брия). Без да е практикувал професионално готварство, с неговото име са свързани не само любими десерти, но и прочутият специалитет фондю със сирене.
В рубриката "Акценти от седмицата" редакторът Кирил Чобанов акцентира върху мащабната кръводарителска кампания във Варна, а за книга със стари традиционни български методи на лечение и целебни билки разказа Ивайло Шопски.
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg