Една стара френска поговорка е отправна точка в разговора с доц. Светослав Ханджиев – диетолог и специалист по хранене. Екипът неслучайно подбра темата по време на Коледните пости и в навечерието на Рождество Христово, защото храната е в основата на човешкия живот, но културата на хранене изисква доста усилия.
Диети, пости, анорексия, рационално хранене, балканска и средиземноморска кухня, ползите и рисковете от консумиране на кисело зеле, свинска мас и прекаленото количество сол – широк спектър от теми коментира доц. Ханджиев в седмичното издание "За здравето".
Изводите – тях оставяме за всеки поотделно, но склонността ни да прекаляваме на празничната трапеза трябва да бъде преосмислено. Защото здравословните последствия са много – висок холестерол, метаболитен синдром, завишени стойности на артериалното налягане... И цената плаща всеки от нас – при това за дълго време, с трайни последици за общото ни здраве.
В цялата структура на предаването бяха "вградени" познати фрази и мисли от областта на храненето:
"Ние се храним, за да живеем, а не живеем, за да се храним" – акад. Ташо Ташев, основател на българската школа в областта на храненето.
"Храненето е единственото удоволствие, достъпно за всички възрасти" – пълният текст, написан на паметника на френския съдия, политик и цигулар от 18 век Саварен (Жан Антелм Брия). Без да е практикувал професионално готварство, с неговото име са свързани не само любими десерти, но и прочутият специалитет фондю със сирене.
В рубриката "Акценти от седмицата" редакторът Кирил Чобанов акцентира върху мащабната кръводарителска кампания във Варна, а за книга със стари традиционни български методи на лечение и целебни билки разказа Ивайло Шопски.
"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите. Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..
Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..
Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..
Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите. "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg