Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едно различно образователно пътуване в Африка и в Азия

Невена Шиварова и Теодор Иванов
Снимка: БНР

Невена Шиварова е мениджър връзки с кандидатите от "Адвент груп“. Тя се занимава с организиране на персонализирани събития за бизнес образование Access MBA One-to-One и Access Masters, които се провеждат в различни континенти. Заедно с Теодор Иванов, редактор в програма "Христо Ботев“ на Българско национално радио, тази година посетиха Нигерия, Гана, Корея и Япония, където се срещнаха с много млади хора. Двамата имаха задачата да отсеят потенциални кандидати, които да бъдат приети в различни магистърски програми в най-големите световни университети.

"Целта е да помогнем на хората, които желаят да продължат образованието си в тази насока. Да осъществим един личен контакт между тях и представителите на университети. Хората в Азия и в Африка са много различни. Но това, което ги обединява, е, че те са много амбицирани и са много целеустремени“, споделя Невена Шиварова.

Тя допълва, че хората от Африка търсят варианти за обучение в Северна Америка. Докато хората в Азия са по-затворена общност. Те предпочитат повече местни университети и възможности да се развиват в рамките на собствената си страна.

Теодор Иванов определя пътуването си до Нигерия и Гана с една ключова фраза, която е "огромен мащаб“В Нигерия и в Гана има много потенциал. Има много работна ръка, те са много трудолюбиви хора, въпреки че безработицата е доста сериозен проблем. Двете държави са единствените в Западна Африка, които са били част от Британската империя и поради тази причина английският език е със статут на официален език.

"Нашата задача е да насочим тези кандидати, базирано на техните предпочитания и техния потенциал, за прием в подходящи университети. Това го правим  и в Европа, в Северна Америка, в Южна Америка и в Африка. Тези събития са базирани на индивидуални срещи", казва Невена Шиварова.  
 
Според Теодор Иванов хората в Нигерия и Гана са невероятно топли, диалогични и готови да дискутират по различни теми. Много сходни са темите, които вълнуват нас европейците и тях. Това е липсата на работа, липсата на инвестиции, както и корупцията, особено в Гана. 
"Въпреки нелекия живот на голяма част от обществата в Гана и в Нигерия, те не са отчаяни хора. Те се опитват да намерят решение на своя личен проблем или на семейния си, независимо дали става въпрос за работа или друг тип обществени релации", допълва Теодор Иванов. 
В Корея и в Япония хората, които искат да продължат образованието си, имат ясна представа как искат да продължат кариерното си развитие. 
"За кандидатите там съм забелязала, че те искат да получат информация как ще се развива животът им, след като завършат такава програма. Тъй като това е една сериозна инвестиция. Тези програми са доста скъпи и за хората е важно да знаят, как се възвръща тази инвестиция", посочва Невена Шиварова.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Станчов

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов. Мечева, съосновател на Асоциа а цията на българските училища в чужбина , припознава като своя..

публикувано на 11.07.24 в 13:17
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно

За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев . Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. " В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на..

публикувано на 11.07.24 в 10:02

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Руско в, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор,  разказва в "Нашият ден" за класа по технологично..

публикувано на 11.07.24 в 09:22

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45