Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коментар на журналиста Райна Асенова пред БНР

Хърватия след въвеждането на еврото: Търговци спекулативно закръгляват цените в своя полза

Райна Асенова
Снимка: стопкадър bloombergtv.bg

Хърватският премиер Андрей Пленкович осъди вчера вдигането на цените след въвеждането на еврото като официална валута в Хърватия, като каза, че правителството ще се противопостави на това с мерки, които ще се прилагат в предстоящия период, съобщи хърватската национална телевизия ХРТ.

Пленкович заяви, че някои хора "са се възползвали от смяната (на хърватската куна с евро) и необосновано са вдигнали цените, за което не съществува никаква причина, нито оправдание".

Хърватският министър на икономиката Давор Филипович представи пред правителството предложение за забрана на неоправданото повишение на цените и каза, че всички обекти, които са повишили цените на стоките и услугите в разрез със закона за въвеждането на еврото, са задължени да ревизират цените на дребно, така че да не бъдат по-високи от цените, които са били посочени в последния ден от миналата година.

“В Хърватия очаквано се повишиха цените на хранителните продукти, както и на редица други  стоки. Основният проблем е в реда на услугите, където повишението на цените достигна до 70%, както каза министърът на икономиката Давор Филипович, но тези цени са неоснователно високи.

Става въпрос за това, че търговци спекулативно се опитват да закръгляват цените в своя полза. На места това е доста драстично. Например кафето, към което хърватите са пристрастени и пият поне по три-четири на ден, което би трябвало да струва 80 евроцента, това е неговата равностойност в куни до края на миналата година, сега е 93 на места.

Имаше случаи на кафенета в Загреб, в които за улеснение на клиентите цената му е едно евро“.

Това коментира в интервю за БНР журналистът балканист Райна Асенова.


“Хлябът също доста е поскъпнал. Обикновеният хляб е по-скъп с 20 евроцента, сиренето е по-скъпо с 23 евроцента. Цените на безалкохолните напитки и хранителните продукти са се повишили най-много, както и посещенията в ресторанти, кафенета и заведения за хранене. Там скокът е най-силен, както и във фризьорските салони. Има доста драстични случаи, което накара правителството да се събере още на третия ден“, посочва още тя.

Първите реакции на управляващите…

“И премиерът, и министър Филипович заявиха, че ще вземат най-строги мерки, за да се сложи край на тази спекула и гражданите да не бъдат мамени. Пак казвам, че за увеличението на цените няма никакво основание. Още от самото начало те се изписват и в куни, и в евро. Няма как да се лъже и подобни закръгляния ще бъдат санкционирани, като ще бъдат проверявани от данъчното управление, управлението на митниците и държавния инспекторат“, посочва още Асенова и допълва:

Правителството предвижда дори да отмени тези помощи, които бяха дадени по време на пандемията за намаляване на цените на енергийните източници за редица производители и търговски обекти.

Другото, което може да се каже, е, че освен, че ще бъдат санкционирани, може да бъдат замразени цените на редица стоки. Сега са замразени цените на девет основни хранителни продукти, но може да се стигне и до замразяването на 100 стоки.

Имаше много сериозен разговор на министър Филипович с представители на търговските вериги и ясно беше заявено, че няма да се позволи гражданите да бъдат мамени.

Инфлацията в момента в Хърватия е 13% и половина, което допълнително повишава цените и средната заплата в Хърватия е около 1000 евро“.

“Не е лесно в първите дни след въвеждане на еврото, но съм уверена, че правителството ще се справи с този проблем. Не е изключено да се тръгне по пътя на Словения и да се въведат черни списъци на търговците, които са нелоялни и подхождат спекулативно“, казва още Райна Асенова в интервю на Александър Райчев за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Семейно радио" с морски поздрав от Двореца навръх Илинден

С директно излъчване от Държавен културен институт Културен център "Двореца" в Балчик продължава българското турне на "Семейно радио" с изнесено студио от градове и села. В търсене на семейния дух и родовата памет в ежедневието и празничните мигове навръх Илинден ви срещаме с: директорката на най-посещавания туристически обект в България и домакин на..

публикувано на 20.07.24 в 15:40

Илиян Василев: Пеевски предлага Атлантизъм с висока степен на корупция

"Битката за бъдещето" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Илиян Василев, бивш дипломат, създател и водещ на предаването "Алтернативата" Чие бъдеще "Очевидно за бъдещето на децата ни, на внуците ни, а през това бъдеще, битката е за Европа и света. Всеки се бори за своята версия. Моделът, по който бяхме управлявани до този..

публикувано на 20.07.24 в 08:25

Росена Добрева: За толерантността и спасяването на българските евреи

16-годишната  Росена Добрева  от Средно училище "П. Яворов" Стралджа спечели  Международния филмов и литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" . Конкурсът се организира от Центъра за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ. За човечността, толерантността и героизма на българите в спасяването на..

публикувано на 20.07.24 в 10:30
Рисунка на Дейв-Стивън Ерон

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж – разговор в "Нашият ден" с Ан-Мишел (14 г.), Дейв-Стивън(11 г.) и тяхната майка Пламена Ерон . Пламена е българка, която заминава за Париж, заради френския език, и остава там, защото създава семейство. Ан-Мишел свири на пиано от 5-годишна, а от миналата година свири на орган в..

публикувано на 19.07.24 в 12:57

Да изпратиш писмо до непознат

Всички, които се занимават професионално или като доброволци с хора в нужда, се натъкват на един неизменен факт – че наред с конкретните материални  потребности,  почти наравно с тях, а понякога и в по-голяма степен, изпъква необходимостта на човека да бъде познат, признат и обикнат. Забелязала го е и Катя Кутянова , доброволец и организатор на..

публикувано на 19.07.24 в 11:52