Всички, които се занимават професионално или като доброволци с хора в нужда, се натъкват на един неизменен факт – че наред с конкретните материални потребности, почти наравно с тях, а понякога и в по-голяма степен, изпъква необходимостта на човека да бъде познат, признат и обикнат. Забелязала го е и Катя Кутянова, доброволец и организатор на много социално ориентирани кампании. Катя разказва в "Нашият ден" за една своя интересна инициатива, която не само се вслушва в по-фините и лесни за пропускане човешки потребности, но и еднакво облагодетелства подател и получател.
Инициативата, която Катя стартира, е простичка, но терапевтична и се изразява в писане на писма до непознати хора.
Материалните неща, от които имаме нужда, са много важни, но да обърнеш внимание на някого, да го дариш с частица от себе си е безценно, вярва Катя.
Първоначално доброволката се свързва със социална организация, на която има доверие и чиято дейност е да раздава храна на семейства в Северозападна България. Получава адресите и достатъчно информация за живота на тези хора, след което събира пишещи доброволци. Много от приятелите на Катя се вдъхновяват от идеята да се свържат с тези самотни хора, както и да споделят своите мечти, вълнения, мисли. Броят на доброволците се оказва много голям, затова Катя се свързва и с друга организация и намира още десетки получатели.
Към момента пишещите са предали писмата и те са стигнали до своите получатели. Тепърва ще стане ясно дали получателите ще искат да отговорят, но не това е целта на инициативата, изтъква Катя. Идеята на доброволците е да предизвикат хубави чувства и мисли.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg