Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Sofia MENAR Film Festival започва с български филм

Здравко Григоров: Тази година фокусът на фестивала е провокиран от събитията в Иран

Седмицата започва със старта на поредното издание на един фестивал, организиран от сдружение “Позор“. Sofia MENAR Film Festival е кинофестивал в София, който запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят.

Програмата на Sofia MENAR Film Festival представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка и включва тематични събития, свързани с държавите от този регион, както и с обичаите на етническите групи, които обитават земите им.

Събитието се организира от сдружение „Позор“ през януари и тече паралелно в София и други големи български градове.

“За първи път фестивалът ще се открие с български филм. Това е 15-ото издание на Sofia MENAR Film Festival. Българският филм е “Духът на Шехерезада“ и обединява регионите, които фестивалът представя. Кино продукцията показва живота на група хора на изкуството, избрали да творят в България, но родени в Северна Африка или Близкия изток“, казва в ефира на “Нашият ден“ Здравко Григоров, един от организаторите на събитието.

Фестивалът през годините....

“Фестивалът много се промени. В първите години филмите от тези региони бяха абсолютно непознати. В нас имаше страх, че показваме филми пред не много пълни зали. В началото се радвахме, когато имаше посещение от 20-30 човека на прожекция.

С течение на времето хората опознаха това кино, стана им близко и фестивалът изгради своята публика. Пандемията доведе голям плюс за инициативата и това е онлайн излъчването на филмите. През 2021-ва година събитието беше само онлайн, след което решихме, че ще запазим виртуалния вариант и тази година предлагаме и онлайн прожекции. Виждаме, че зрителите се увеличават неимоверно много, когато имат достъп и извън София“, посочва още той. 

Събитията в Иран…

“Тази година фокусът на фестивала е провокиран от събитията, които се случват в Иран. Акцентът е върху иранските режисьорки, които творят в или извън Иран. Ще покажем четири филма – два ирански и две коопродукции“, посочва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Сред режисьорите, чиито продукции са представени в рамките на фестивала са имена като Аббас Киаростами, Маджид Маджиди, Мохсен Махмалбаф, Юмит Юнал, Асгар Фархади, Анемари Джасир, Панахбархода Резаи, Хани Абу-Асад, Бахман Гобади, Реза Мир-Карими, Зиад Дуери, Еран Риклис, Дервиш Заим, Хюсейн Карабей, Сюзън Юсеф, Насер Хемир, Надир Мокнеш, Абдерахман Сисако, Реза Дормишиян, Реис Челик, Реха Ердем…
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Феникс Върбанов с нова изложба и стихове в галерия "Аросита"

Изложбата на Феникс Върбанов " Swell / Мъртво течение " представя автора в нова светлина. Творбите в нея са едновременно близки, но и различни от показаното в наскоро завършилата изложба "Пулсации", в галерия "Стубел". Тук, освен произведения, изпълнени в характерната колажна техника, художникът представя рисунки и литографии. Феникс Върбанов..

публикувано на 22.05.24 в 16:08

"Вазовчета" подаряват песен на всички българи по света за 24 май

Организираното от сдружение "Христо Ботев" Българско неделно училище "Иван Вазов" в Париж отбеляза десет успешни и щастливи години от своето създаване. В театър "Св. Леон" на 19 май се събраха стотици Вазовчета: деца от присъствената и дистанционната форми на обучение, техни родители, бивши ученици и учители, български и френски приятели на училището,..

публикувано на 22.05.24 в 12:00

Дечко Узунов. Съзидания

" (…) Това, което си създал, това е твоят живот." Дечко Узунов През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата..

публикувано на 22.05.24 в 11:18

"Музика в портрети" с фолклорния оркестър на БНР

Преди поредното любопитно издание на проекта на Оркестъра за народна музика на БНР – "Музика в портрети"  диригентът Димитър Христов споделя в "Нашият ден" повече за предстоящото музикално събитие. На 23 май от 19 ч. в Първо студио на БНР Оркестърът за народна музика ще свири заедно с трима интересни и талантливи гост-солисти. По думите..

публикувано на 22.05.24 в 11:11

Среща с автограф: "Моята сила. Диагноза за цял живот" на Димитрина Шишкова

Обръщате ли достатъчно внимание на тялото си? Грижите ли се за него толкова често, колкото за вещите си? Отделяте ли му същото време и старание, както на работата си? Главната героиня в тази книга води обикновен, спокоен живот. Започнала от най-начално ниво своята кариера, постепенно Ива става ценен професионалист, обичан и уважаван колега. Един..

публикувано на 22.05.24 в 10:00