175-годишнина от рождението на поета революционер Христо Ботев е повод да се срещнем с Ася Николова, директор на Националния музей "Христо Ботев" в Калофер. Тя разказа за реликвите, съхранявани в музея и за отношението днес към националните ни герои.
Музеят представя редица тематични и художествени изложби, организира и участва в научни сесии и конференции от национален и регионален характер. Архитектурният комплекс е изграден в парк "Ботева градина", на мястото, където се е намирала последната къща на Ботевото семейство. Комплексът е разположен върху земя, собственост на о.з. ген. Кирил Ботев, брат на Христо Ботев, която земя той предоставя "за вечни времена" за изграждане на музей на поета революционер. По инициатива на гражданите на Калофер и по спомени на ген. Ботев и на по-възрастни калоферци, през 1942-1944 г. е изградена и възстановена Мемориална къща-музей, на мястото на къщата, разрушената през 1877 година, по време на опожаряването на града. Оригинални експонати в нея са чекръкът и шевната машина на майката на Ботев.
През 1973 г. към мемориалната къща-музей е открита нова експозиционна зала, която е обновена през 2008 г. в чест на 160-aта годишнина от рождението на Ботев. Изложени са единствените запазени негови лични вещи – джобен часовник и писалищните му принадлежности – както и печатната преса, на която са отпечатани част от броевете на Ботевия вестник "Знаме” и първи брой на последния му вестник "Нова България”. Богат снимков материал разказва за делото и живота на поета революционер.
Музейният комплекс е обявен за групов паметник на културата – историческо място с национално значение.
Снимки: НМ "Христо Ботев", Божидар Любенов
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg