175-годишнина от рождението на поета революционер Христо Ботев е повод да се срещнем с Ася Николова, директор на Националния музей "Христо Ботев" в Калофер. Тя разказа за реликвите, съхранявани в музея и за отношението днес към националните ни герои.
Музеят представя редица тематични и художествени изложби, организира и участва в научни сесии и конференции от национален и регионален характер. Архитектурният комплекс е изграден в парк "Ботева градина", на мястото, където се е намирала последната къща на Ботевото семейство. Комплексът е разположен върху земя, собственост на о.з. ген. Кирил Ботев, брат на Христо Ботев, която земя той предоставя "за вечни времена" за изграждане на музей на поета революционер. По инициатива на гражданите на Калофер и по спомени на ген. Ботев и на по-възрастни калоферци, през 1942-1944 г. е изградена и възстановена Мемориална къща-музей, на мястото на къщата, разрушената през 1877 година, по време на опожаряването на града. Оригинални експонати в нея са чекръкът и шевната машина на майката на Ботев.
През 1973 г. към мемориалната къща-музей е открита нова експозиционна зала, която е обновена през 2008 г. в чест на 160-aта годишнина от рождението на Ботев. Изложени са единствените запазени негови лични вещи – джобен часовник и писалищните му принадлежности – както и печатната преса, на която са отпечатани част от броевете на Ботевия вестник "Знаме” и първи брой на последния му вестник "Нова България”. Богат снимков материал разказва за делото и живота на поета революционер.
Музейният комплекс е обявен за групов паметник на културата – историческо място с национално значение.
Снимки: НМ "Христо Ботев", Божидар Любенов
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg