Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Словото като (почти) материя

Снимка: desant.net

В далечните времена, когато устното слово се сдобило с писмено изражение, могъщата магическа сила на заклинания, молитви, баяния, клетви и благословии започнала да се пренася върху достъпни материални носители. Амулети, муски, свитъци и пр. придружавали хората в опасни моменти, пътувания, важни начинания и житейски събития. Наивната представа за чудодейството на думите и техните изображения била по-силна от религията и образованието. Магическата сила можела буквално да бъде погълната чрез изяждане или изпиване на разтворено във вода късче хартия с изписано върху него заклинание.

проф. Анисава МилтеноваДали тази древна и жилава представа за човешкото слово като магическа и почти материална същина не намира израз в "съвременното" свеждане на думите до осезаема всемогъща енергия, равностойна на действия, военни атаки, разрушаваща и съживяваща.

За това разговаряме в предаването с изтъкнатата познавачка на средновековната литература и култура проф. Анисава Милтенова. С надеждата, че знанието за тези архаични представи за магическата сила на думите могат да ни помогнат да погледнем с необходимата трезвост към някои днешни идеи и практики, които се опитват да приравнят словото с реалността, казаното със стореното и оттам да решават реални проблеми, ограничавайки, забранявайки, изкривявайки думите.


По публикацията работи: Росица Михова
 
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епизод 4: Където мъжете плачат

Цикълът е от четири епизода и разказва Балканските войни през дневниците на войници, военни кореспонденти и фотографи, които изследователите наричат "Дневници на болката и страданието, за това, което бушува в телата". В цикъла проследяваме пътя на българската армия в четири основни посоки на бойните действия. На този фон са разказани и прочетени..

публикувано на 29.03.23 в 10:05

Да погадаем за добрите, злите и средните дни

Между пролетното равноденствие и предстоящите избори с твърде неясни перспективи някак съвсем естествено се сещаме за начините, по които от дълбока древност хората са се справяли с неизвестността и скритите в нея опасности. Да започнем от особения момент на кратко равновесие между деня и нощта. На български го наричаме "равноденствие", което е..

публикувано на 27.03.23 в 18:40

Еврика! Успешни българи: Марин Христов

Той е ученик от 11 клас на СМГ "Паисий Хилендарски" и част от българския олимпийски отбор по математика. Носител е на множество медали от различни международни състезания. Тези негови успехи са причината тази година да получи и стипендия от фондация "Еврика". "Това за мен е огромно признание за положения труд и за всички решени през годината..

публикувано на 27.03.23 в 17:10
Проф. Мария Малинова

Консилиум

Много сложни казуси в медицината се решават чрез мнението на лекари от различни специалности. Понякога и екип "За здравето" подхожда така – обединява в едно позиции на различни хора по няколко теми и ги "води" към прагматично обобщение в полза на аудиторията. Доминиращи на Благовещение бяха казуси, свързани с женското здраве и лечението на коварни..

публикувано на 27.03.23 в 15:42

Отново за родолюбието и военното обучение в училище

Периодично претопляната тема за военното обучение в училище отново се появи в публичното пространство и отново стана обект на спорове с неясни аргументи. Според проект за Наредба на правителството "Обучението на български граждани – ученици и студенти – за защита на родината  допринася за формиране на ценности и нагласи за родолюбие, достойнство,..

публикувано на 26.03.23 в 10:30