Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Милосърдието – забравената добродетел

Снимка: Pixabay

Така нарекохме поредната среща "За здравето" с участието на Милка Василева, председател на Българската асоциация на специалистите по здравни грижи. Акценти поставихме върху наболели и известни в обществото проблеми: какво се случва с българското сестринство през последните години, кои са водещите фактори за кризата: образованието, квалификацията, парите? Попитахме и дали има знак на равенство между недостига на кадри, умората и професионалното прегарянето и качественото здравеопазване?

В емоционален и прагматичен план премина дискусията, посветена на сестринството, като откроихме административните, политическите, но и моралните отговорности в решаването на проблема. Получихме отговори и на въпросите, свързани с разкриването на частни сестрински практики, с нивото и продължителността на обучението, със специфичните проблеми на специалистите по здравни грижи, обединени в едно общо съсловие. "За жалост кризата се задълбочава" – коментира г-жа Василева.

В поредното издание "За здравето" представихме новинарските акценти от седмицата в сектор "здравеопазване". Коментарът на деня, наречен от своя автор Кин Стоянов "Бабинден и адвокат", бе посветен на популярния случай с разменените бебета в болница "Шейново". Освен юридическите казуси, анализирани бяха и чисто етичните и хуманни детайли при решаването на подобни дела.


По публикацията работи: Росица Михова
 
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдбоносно решение: България в НАТО

На 29 март 2004 г. България е приета в НАТО – съдбоносно събитие, което определи външнополитическата ориентация на страната за десетилетия напред, а защо не и за целия ХХI век. Поне така смяташе Вера Мутафчиева, нашата знаменита писателка и историчка, която казваше, че няма по-значима крачка в българската история през настоящото столетие...

публикувано на 29.03.23 в 17:49

Защо обучението по лавинистика е част от планинарската култура?

Познаването на зимната планина не е приоритет само за скиорите и сноубордистите, а за всички, които обичат планината и се качват във високото, казва доц. Момчил Панайотов, лектор по лавинна безопасност, председател на Българската асоциация по ски - свободен и екстремен стил (БАССЕС), съосновател на Българската лавинна асоциация, планински спасител и..

публикувано на 29.03.23 в 12:15

Епизод 4: Където мъжете плачат

Цикълът е от четири епизода и разказва Балканските войни през дневниците на войници, военни кореспонденти и фотографи, които изследователите наричат "Дневници на болката и страданието, за това, което бушува в телата". В цикъла проследяваме пътя на българската армия в четири основни посоки на бойните действия. На този фон са разказани и прочетени..

публикувано на 29.03.23 в 10:05

Да погадаем за добрите, злите и средните дни

Между пролетното равноденствие и предстоящите избори с твърде неясни перспективи някак съвсем естествено се сещаме за начините, по които от дълбока древност хората са се справяли с неизвестността и скритите в нея опасности. Да започнем от особения момент на кратко равновесие между деня и нощта. На български го наричаме "равноденствие", което е..

публикувано на 27.03.23 в 18:40

Еврика! Успешни българи: Марин Христов

Той е ученик от 11 клас на СМГ "Паисий Хилендарски" и част от българския олимпийски отбор по математика. Носител е на множество медали от различни международни състезания. Тези негови успехи са причината тази година да получи и стипендия от фондация "Еврика". "Това за мен е огромно признание за положения труд и за всички решени през годината..

публикувано на 27.03.23 в 17:10