Въпреки че животът ни никога не е бил по-хубав, изглежда, много хора не се чувстват добре психически. Зачестяват обезпокоителните доклади, според които броят на страдащите от психически проблеми нараства, а здравните организации предупреждават, че навярно след няколко години различните форми на депресия ще започнат да вредят повече от което и да е друго заболяване по света върху здравето на хората.
"Мозък не за този свят" е книга на популярния шведски психиатър д-р Андерш Хансен, който се заема с нелеката задача да даде отговор на въпроса: Защо продължаваме да изпитваме тревожност и ставаме все по-нещастни в златните години на цивилизацията ни?
Книгата е преведена на над 20 езика и обяснява процесите в нашия мозък, търсейки отговор как да се справим с тревожността и депресията в условията на днешния динамичен и високотехнологичен свят.
Авторът ни отвежда на просветляващо пътешествие из дебрите на ума, като показва как нашият мозък, еволюирал в един съвсем различен свят, има проблеми с адаптацията към съвременната стресова и силно дигитална среда. За тази цел са нужни промени – и дори отказ от натрапчиво налаганата мантра за задължителното постоянно преследване на щастието.
Книгата е написана на популярен език и дава отговор на въпросите защо тревожността и депресията са напълно естествени състояния, останки от праисторическите времена, в които хората са били заплашени постоянно от глад и инфекциозни заболявания. Ще разберем и защо самотата, този модерен феномен, може да бъде изключително опасна и защо физическата активност е от ключово значение за нашето здраве.
Книгата съдържа полезни съвети как да се справим с всички тези неблагоприятни психически проблеми благодарение на собствената си биология.
И още от зададените и изследвани въпроси в книгата: откъде идват емоциите и наистина ли всичко е "в главата ни"? Защо не можем да бъдем постоянно щастливи?
Книгата е базирана на множество източници и дългогодишния професионален опит на психиатъра д-р Хансен и заменя познатия израз "всичко в главата ни" с "всичко е в главата и тялото ти и често е знак за напълно нормално функциониране".
"Мозък не за този свят" напомня на всеки, който се чувства зле – помощта винаги може да бъде получена, стига да я поискаме.
"Всичкият салон беше препълнен…“ или в търсене на паметта за Добри Войников 145 години след смъртта му . За цензурата, пълните салони, театралния гений и смелостта му да поставя спектакли с хъшовете като актьори. В един от спектаклите на сцената излиза самият Христо Ботев в ролята на езически жрец. Защо знаем твърде малко за този възрожденски..
Световният ден на театъра се отбелязва от 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт (International Theatre Institute ITI). Датата е 27 март, защото на този ден се открива сезона на "Театър на нациите" ("Theatre of Nations"). За поредна година в Световния ден на театъра – 27 март, Съюзът на артистите в България ще връчи..
"Дано играят добре" – така се нарича премиерният спектакъл, с който Драматичният театър "Рачо Стоянов" в Габрово посреща публиката си тази вечер. Датата на премиерата не е избрана случайно – с най-новото си представление актьорите от габровската трупа отбелязват Световния ден на театъра – 27 март. По традиция, която води началото си от 1962..
Американският изследовател в сферата на социологията Самуел Осбърн от близо две години работи по проект, озаглавен " Езикът на независимостта: Влияние на езиковата идентичност върху румънския национализъм в Молдова“. Резултатът от изследователската работа по проекта ще бъде публикуван през тази година. Целта на проучването е да установи,..
"Съединение" е авторски проект на мултидисциплинарния артист Калина Терзиева. Той включва работилница за експерименти с художествени материали “Махало”, реализирана с ученици от СУУУС Проф. Д-р Дечо Денев, като извънкласно занимание, както и “Рисуване на живо”, пърформанс с участието на публиката. Проектът цели да експериментира с..
Едва ли можем да излекуваме всички тревоги и неприятности с хубав сън, но посрещаме предизвикателствата на деня значително по-добре, ако сме се наспали..
Сладкодумникът Мартин Кърнолски в миналото издание на "Покана за пътуване" ни пренесе в Сингапур, където е живял повече от осем години. Тогава той разкри..
Периодично претопляната тема за военното обучение в училище отново се появи в публичното пространство и отново стана обект на спорове с неясни аргументи...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg