Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успение Кирилово е българският 14 февруари

НГДЕК "Св. Константин Кирил Философ“ отдава почит към паметта на своя патрон

Вокален ансамбъл "Елици“
Снимка: Личен архив - НГДК

С лектория и изпълнения на старинни църковни песнопения от Вокален ансамбъл "Елици“ учители и ученици от Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин Кирил Философ“ отдават почит към паметта на своя патрон и небесен покровител на 14 февруари.

От 11 ч. в Националния музей "Земята и хоратаКирило-Методиевският научен център при БАН дава старт на първото от поредицата събития, които са част то юбилейните инициативи през цялата 2023 година: 1160 години от създаването на славянската писменост, 110 години от учредяването на Климентовата комисия (12 декември 1913 г.) и 60 години от възстановяването на Кирило-Методиевската комисия (22 май 1963 г.).

В тържествения концерт участва Хорът при Софийската духовна семинария, а беседа за културната мисия на Константин Кирил - Философ ще изнесе проф. дин Димо Чешмеджиев. Ще бъде представен и  научният сборник "А на жената бяха дадени крила“, издаден в чест на проф. Светлина Николова – изтъкнат палеославист и медиевист, както  и дългогодишен директор на Кирило-Методиевския научен център при БАН. Изданието с общ обем над 1000 с. съдържа 51 статии от видни представители на славистиката и българистиката от България (30 изследователи) и чужбина (21 изследователи от Великобритания, Германия, Гърция, Израел, Италия, Литва, Нидерландия, Полша, Русия, Словакия, Хърватия).

Официалното честване на Успение Кирилово е от 17 часа в Аулата на СУ "Св. Климент Охридски“. Гост-лектори са: д-р Николай Дойнов и доц. д-р Евгени Зашев. Събитието е част от тържествата, посветени на 45-годишния юбилей на Класическата гимназия.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47