С лектория и изпълнения на старинни църковни песнопения от Вокален ансамбъл "Елици“ учители и ученици от Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин Кирил Философ“ отдават почит към паметта на своя патрон и небесен покровител на 14 февруари.
От 11 ч. в Националния музей "Земята и хората“ Кирило-Методиевският научен център при БАН дава старт на първото от поредицата събития, които са част то юбилейните инициативи през цялата 2023 година: 1160 години от създаването на славянската писменост, 110 години от учредяването на Климентовата комисия (12 декември 1913 г.) и 60 години от възстановяването на Кирило-Методиевската комисия (22 май 1963 г.).
В тържествения концерт участва Хорът при Софийската духовна семинария, а беседа за културната мисия на Константин Кирил - Философ ще изнесе проф. дин Димо Чешмеджиев. Ще бъде представен и научният сборник "А на жената бяха дадени крила“, издаден в чест на проф. Светлина Николова – изтъкнат палеославист и медиевист, както и дългогодишен директор на Кирило-Методиевския научен център при БАН. Изданието с общ обем над 1000 с. съдържа 51 статии от видни представители на славистиката и българистиката от България (30 изследователи) и чужбина (21 изследователи от Великобритания, Германия, Гърция, Израел, Италия, Литва, Нидерландия, Полша, Русия, Словакия, Хърватия).
Официалното честване на Успение Кирилово е от 17 часа в Аулата на СУ "Св. Климент Охридски“. Гост-лектори са: д-р Николай Дойнов и доц. д-р Евгени Зашев. Събитието е част от тържествата, посветени на 45-годишния юбилей на Класическата гимназия.Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg