Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доколко сме духовни слепи и как можем да прогледнем

Снимка: pravoslavie.bg

В неделното евангелско четиво става дума за един незрящ просяк, който от сутрин до здрач до градските порти на Йерихон проси милостиня от минаващите. Години наред този несретник седи там. Рядко получава милостиня и въпреки нещастието си, надеждата не го напуска. Чул за чудесата и изцеленията, които извършва Спасителят йерихонския слепец очаква Божията милост да не подмине и него. Сбъдват се надеждите и очакванията му, вярата му е възнаградена. Господ Иисус Христос наистина минава покрай града и дарява със зрение невиждащия. За кои ли път Сина Божи казва: твоята вяра те спаси? Но кой чува тези думи? Зрящите книжници и фарисеи, които са наоколо или до преди минути незрящия просяк. Спасителят минава през Йерихон на път за Йерусалим, където знае какво ще му се случи, описал го е и на учениците си. Случайно ли по пътя Той дарява със зрение един отчаян просяк? Определено не. Тази случка е още едно доказателство за Божия промисъл. Тя разкрива отново и отново истината, че телесната слепота е много по-малко опасна от духовната.
В "Благовестие" ще разговаряме отново за вярата, тъй като в нашето общество тя все още е в дефицит, за сметка на суеверията. За това доколко сме духовно слепи и как можем да погледнем. Защо за някои християнството е религия на вината. Ще го сторим с доц. Калин Михайлов, поет, литературен критик, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16
СУ

Да възпитаваш в любов към България

В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола. Мариана Манчева , дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола..

публикувано на 21.07.24 в 10:46
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Поведението на ГЕРБ е абсолютно безотговорно

Какво ни казаха политическите играчи с действията си по време на политическа криза, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , комуникационен експерт. Нетрадиционното предложение на ПП/ДБ "Това беше пример за една много добра политическа комуникация – честна и открита, която успя да постигне няколко цели. На..

публикувано на 21.07.24 в 08:25