Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 март в спомени и рими

Снимка: Pixabay

Неда Симеонова е един от жителите на гр. Плевен, чийто глас остава разпознаваем за много от нейните съгражданите дори и 20 години след края на трудовия ѝ път.

Повече от 4 десетилетия тя е част отдела за "Обредни дейности" на Общината и хиляди семейства от града и региона са поставили подписите си за граждански брак пред нея, получавайки ритуалната благословия на светската власт. Годините на нейната активната работа са и времената, в които 8 март е безусловен повод за празник. Пред слушателите на "Нашият ден“ тя се връща към спомените си за онези времена и отношението към празника на жените тогава – от позицията на своите 77 години днес.

"Осми март имаше два аспекта. Единият беше за майките. Децата, подготвени от учители и от близки, изнасяха прекрасни детски празненства. Когато майките получаваха цветенцето, календарчето или рисунката, направена от тяхното дете, те просто се стопяваха, сърцата им туптяха с всичка сила.

Другият аспект на празника – и то във вид на шега – беше, че това е Денят на колежката. Когато моят съпруг ме поздравяваше за 8 март, аз все му казвах, че има и още едно задължение – да поздрави и колежките си. Той много носеше на майтап и ми отговаряше, че щом съм му поръчала, непременно ще го изпълни“, разказва тя.

“Беше много приятно на тоя ден да видиш по улиците нагласени мъже, стиснали в ръцете си карамфили, защото тогава нямаше много цветя.

Кой както иска да възприема сега този празник, но на хората им харесваше. Важното беше да има празник“, споделя Неда Симеонова.

Един от спомените ѝ за 8 март е свързан с мистифицирано стихотворение, посветено на нейни колежки за празника, написано уж от таен обожател, но всъщност, създадено от самата нея. То се превръща в повод за шеги и усмивки на работното място години наред и звучи ето така:

Жени, създания прекрасни, мили,
носителки на нежност, обич, сили,
на възраст млада, средна, или зрели,
за вас немалко песни са изпели
поети, запленени от жената –
любима на мъжа и майка на децата.
Бъдете вий от Бог благословени
макар и от ребро Адамово родени,
затуй, че няма ли ви вас,
не гали ли ни нежен женски глас,
не топли ли ни вашата любов,
звездите ще угаснат. И камбанен зов
ще сложи края на рода човешки.
Затуй пази ни, Господи, да не допуснем грешки!

Пълния разговор може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Христова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предпразнична Рождественска импресия

"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..

публикувано на 22.12.24 в 09:45

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16