Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Касимова-Моасе: Има някаква огромна умора в обществото

Снимка: Мартина Кръстева

Мария Кисимова - Моасе завършва българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Нейната карира на журналист започва във в. „Стандарт“, където пише за театър, кино и музика. Била е сътрудник на всекидневниците „24 часа“, „Сега“, „Демокрация“. Заемала е отговорни редакторски позиции в лайфстайл списанията „Едно“, ELLE, в „Капитал LIGHT” и е един от основателите на сп. НЕЯR. “Близки срещи със смесени чувства“ е нейната първа книга.

“Има някаква огромна умора в обществото и същевременно някаква тъга, които се изразяват в една агресия към другия и абсолютното незачитане на свободата на другия. Свободата се възприема само когато се отнася до мен самия, но когато трябва да я упражнявам спрямо някой друг, тя е отговорност, трябва да защитавам свободата на другия човек трябва да спазвам някакви правила. Тук сякаш спазването на правило се счита за страшно ограничение“, казва в ефира на “Нашият ден“ Мария Касимова - Моасе, журналист и писател, позната на слушателите на “Нашият ден“.

“Животът ни е много ожесточен“, казва още тя и допълва:

“Не мога да кажа нищо лошо за българина като човек, както това не може да се каже за нито една нация. Приятни и неприятни хора има във всяка една нация. Когато се говори за етикеция у нас обаче, тя се счита за нещо много префърцунено, а това е просто един код на поведение, за да не натоварваш другите и да се чувстват те добре в твоето присъствие, а и ти да се чувстваш добре“.

Театърът…

“Това е изкуство, което се преживява заедно. Книга и картина гледаш сам. В театъра ние сме общност.

Някак актьорите да кажат оставете ни да си играем представленията и не се бъркайте в нещата на театъра, не е честно, защото зрителят е част от този процес, без него няма театър. Нашето мнение също е важно и националния ни театър е театър и на зрителите“, посочва още тя.

Според нея позицията на директора на Националния театър е малко като на тези убийци на известни личности, които убиват известната личност не за друго, а за да станат известни като убиеца на тази личност.

“Подготвям ново нещо, не знам кога ще излезе, но му знам името му. Казва се “Червена звезда блок 28“. Това отново е едно комедийно-разказваческо шоу“, разказва още Моасе в ефира на “Нашият ден“.

Информация за предстоящите творчески проекти на Мария Касимова - Моасе – чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15