"За да разгледа човек Истанбул и за да започне да го опознава, се изисква много време. Наистина трябват много дни, дори години. И в същото време в Истанбул все още има на много места, където продължават архитектурните разкопки и градът се променя. Разкопките при Бешикташ показаха, че на това място са пребивавали за известно време дори траките. В тази насока не само това, което е на повърхността – онова, което виждаме като сгради и архитектура, но и това, което е под земята, превръщат Истанбул е един невероятен град", разказва проф. Деврим Ербил. Той е художник, бил е директор на Истанбулския артмузей, дългогодишен преподавател във Факултета за изящни изкуства на Университета Мимар Синан, художник, когото критиците наричат "поет на живописта".
Проф. Деврим Ербил беше сред авторите, които бяха представени в изложбата "Следите на съвременното турско изкуство" в София. Експозицията, подредена в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към Министерството на външните работи, включва творби на доайените на съвременната турска живопис като проф. Деврим Ербил, Екрем Кахраман, проф. Ергин Инан, проф. Мустафа Пилевнели, проф. Балкан Наджи Ислимиели, проф. Айдън Аян и др. Организатор на събитието беше Посолството на Република Турция в България, а събитието беше открито от посланика на Република Турция в София Айлин Секизкьок и директора на Държавния културен институт към министъра на външните работи Снежана Йовева-Димитрова. Творбите в експозицията – живопис, скулптура и керамични произведения на 32-ма съвременни художници, са вдъхновени от турската митология, историческото наследство и археология.
Това е повод да поговорим с проф. Деврим Ербил за това що за град е Истанбул, където той живее и работи. "Той град е бил столица на три империи, по средата на нашия прекрасен град минава Босфора и за мен това е може би най-прекрасният град в света. Истанбул е един много красив град, който нито аз с моите картини, нито най-добрите поети могат да опишат и уловят тази красота", казва проф. Ербил.
По думите на проф. Ербил Истанбул е невероятен град, който може непрекъснато да се преоткрива. "За шейсет и пет години аз не можах да уловя този град. Не е лесно. Много добре познавам Истанбул, но в даден момент виждам например една сграда с много интересна архитектура и когато попитам местните хора какво е това, те ми отговарят нещо невероятно: "А това е била платформа, един вид рампа, където преди много столетия със слонове са идвали и са разтоварвали тук стоки по Пътя на коприната.", разказва проф. Ербил. Според думите му днес артистите са тези хора, които могат да прокарват мостове между културите.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg