Миналата седмица в Асеновград се проведе граждански протест под наслов “Заедно да защитим Добростанския рид от незаконна кариерна дейност“.
Хората се обявиха против изграждането на кариера за добив на мрамор до село Горнослав и заявяват, че вече има други пострадали жители от област Пловдив, чиито живот, домове и поминък се рушат от взривовете, а шумът и прахът на близките кариери пречат на нормалното им съществуване.
Находището на мрамор в Асеновградско се намира в защитена зона “Родопи средни“ от “Натура 2000“. След направена проверка за допустимост е констатирано, че инвестиционното предложение е допустимо дори спрямо специалния режим на зоната. Вече е дадена зелена светлина за сключване на договор за 35-годишна концесия срещу 20 хил. лева годишно, след няколко съдебни решения в полза на изграждането на вече определена фирма-концесионер.
По думите на протестиращите общинските съветници не са подкрепили местното население и не са допуснали разглеждането на техните предложения на предходната.
“Все още не се чувстваме безсилни, още има стъпки, които можем да предприемем за спиране на кариерата“, казва в ефира на “Нашият ден“ Мая Христозова, един от организаторите на протестите.
Ситуацията в момента…
Христозова разказва в ефира на “Нашият ден“, че през месец март отново не е получена подкрепа от общинския съвет на община Асеновград:
“В момента чакаме да минат парламентарните избори, за да продължим със следващите ни действия. Чакаме и решението на Върховния административен съд след обжалването на решението, което беше взето миналия месец."
Тя посочи, че основните искания на протестиращите са да няма кариера в такава непосредствена близост до техните домове, защото става въпрос за разстояние от 500 метра до първите къщи на село Червен и 800 метра от първите къщи на село Горнослав.
“Нямаме против добива на инертни материали, защото осъзнаваме необходимостта от този отрасъл в икономиката на България, но имаме против това да става в непосредствена близост до населените места, където пречи на нашето здраве, живот и поминък“, посочва още Христозова и поясни:
“На първо място пречат взривовете, които ще бъдат използвани, за да се добиват тези инертни материали. Недопустимо за нашето здраве и живот е да има взривове от другата страна на оградата. Прахът, който се разсейва по време на този добив, но и при пренасянето на тези инертни материали със самосвалите. Проблем е също така преминаването на тежки камиони през нашите села“.
Според нея замърсяването не е само на въздуха, но и на почвите, защото в региона има огромен брой земеделци. По нейните думи такава кариера би нарушила подземните потоци и това би повлияло на водоснабдяването, не само на едно, но на няколко села в региона, в която има само едни източник на вода, който снабдява шест села в региона и е на разстояние по-малко от 2 км от бъдещата концесия.
Тя поясни още, че са обжалвани решенията на Министерския съвет към Върховния административен съд. В момента се чака решението на Върховния административен съд, в резултат на подадено обжалване. Тя споделя още в предаването, че ще продължат по законов начин да търсят правата си.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Управителят на фирмата-концесионер, която е избрана, Георги Запрянов, също взе отношение по темата в ефира на “Нашият ден“
“Това, че кариерата ще пречи на живота на обикновените хора, е манипулация на група хора, които си играят със страховете на обикновения човек. Няма опасност от замърсяване, нито да се изгуби вода. Това е порочен кръг от манипулации. Освен на няколко бракониера, на никой друг не пречи тази кариера. Всичките министерства са дали положителни становища. Изворът Св. Георги е 6 км над селото. До селото има 3-4 километра разстояние, а до Св. Георги има още 2 км."
Ето какво е писменото становище на Община Асеновград:
“Кметът на Асеновград д-р Христо Грудев изпрати искането на местни инициативен комитет и входира в общинския съвет на града предложението на хората за спиране на кариерата край село Горнослав.
Такова бе адресирано до градоначалника в началото на този месец. 49-ото редовно заседание на местния парламент се проведе на 22 март, като докладна по темата не беше включена в дневния ред и не беше разгледана от общинските съветници.
Д-р Грудев посочи още, че на сесията през февруари също бе входирано такова предложение, но тогава също не е влязло в дневния ред.
“Хората от местния инициативен комитет дойдоха при мен в приемния ден и помолиха аз също да внеса тяхното предложение, като кмет имам право на това и го направих, отговорено ми е от председателя на общинския съвет Асеновград и аз ще препратя отговора към местния инициативен комитет, заявява кметът и продължава. Разбирам хората, че искат се запази екологичната обстановка. Ние като администрация също държим природата на територията на нашата община да бъде съхранена максимално, но искам да подчертая, че концесията е държавна и е преминала през цялата законова процедура. Има решение на Министерски съвет, което е обнародвано в Държавен вестник, казва д-р Грудев, а освен това по казуса са се произнесли няколко съдилища“.
Чуйте становището в звуковия файл.
Становище по темата на Регионалната инспекция на околната среда и водите в Пловдив също бе прочетено в ефира на “Нашият ден“.
“РИОCB в Пловдив провежда процедурите по оценка на въздействието на околната среда, следвайки стриктно законовите изисквания за населеното място през последните години. В екоинспекцията има внесени три инвестиционни предложения на възложителя. През 2015 г. е проведена, изискуемата по закон процедура, като е издадено решение с характер да не се извършва оценка на въздействието на околната среда. Процедурата по оценка на въздействието на околната среда, провеждана в екоинспекцията, за визираното инвестиционно предложение към момента е изцяло приключило.
Концесията е в правомощията на Министерството на енергетиката. През 2022 г. възложителят инициира нова процедура по реда на закона за опазване на околната среда, той внася уведомление за инвестиционно предложение“.
Чуйте в звуковия файл.В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg