"Качеството на юридическото образование, макар да не е гаранция за висок морал, за липса на корупция или непотизъм, е фундаментална предпоставка за една смислена правна система в България – каза доц. д-р Мартин Белов, заместник декан на ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски". Повод за гостуването му в "Лабиринти на познанието" е доброто представяне на юридическият факултет – първо място в Европа и трето място в света в престижната международна класация NICA LawSchool Ranking за международни състезания по право.
Юридическият факултет е на второ място в света в направление "Международен арбитраж" и на шесто в "Международно частно право". Има предни места и в областите "Посредничество и преговори", "Право на Европейския съюз", "Международно хуманитарно право", "Международно публично право" и "Международно право в областта на правата на човека".
"Челните места за българските студенти са ценни и защото, освен много добре подготвени в съответната правна материя, те са се представяли на английски език, състезавайки се с отбори, за които той е майчин език, изтъква доц. д-р Белов.
Балансът между духа на закона и буквата на закона винаги е бил труден, но сега с шеметната технологична революция и навлизането на ИИ, допълнително се усложнява, каза още той.
Предстои ни радикална промяна на света и неговите правни форми, тя има и много положителни страни разбира се, но един от големите рискове е асиметрията. Защото ние говорим за технологиите, но сме свидетели и на медицинска революция, нови ДНК методи, персонализирана медицина, нанороботи и те могат да гарантират един по-дълъг и качествен живот. И тук възникват ред въпроси, включително пред конституционното право, което има две фундаментални мисии – да гарантира първо свобода и второ – равенството.
Елитите винаги се ползват от асиметриите първи, а сега тези асиметрии са гигантски, тъй че съчетанието на глобализация, нови технологии и време-пространствена компресия водят до невъзможност да осмислим какво се случва и да го сведем в общоразпознаваеми легитимни форми."
Доц. д-р Мартин Белов, преподавател по Конституционно и Сравнително конституционно право. Заместник декан на ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски" с ресор международна дейност, дигитализация и виртуална среда. Доц. Белов е и ръководител на магистърска програма "Защита на основните права". Освен това е председател на Софийската мрежа за правна наука. Той е член на Европейската група по публично право, Международната асоциация по законодателството, Надзорния съвет на Централно и източноевропейския форум на младите правни, политически и социални теоретици, Българската асоциация по философия на правото и социална философия, Съюзът на учените в България и др. Автор на множество книги и научни статии, член на редакционните колегии на престижни международни списания.
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..
Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни. Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg